27 Kasım 2016

M. Negiz

Samsung Lenovo’ya Satıyor

27/11/2016 - 17:49

Son dönemlerde yapmış olduğu şirketindeki birim satışları ile gündeme gelen Samsung, kişisel bilgisayar (PC) birimini satışa çıkardı. Güney Koreli firmanın görüştüğü isimler arasında HP, Dell, Lenova gibi isimler yer alıyor. Gelen ipuçlarına göre Lenova favori alıcı olarak gözüküyor.
Samsung Lenovo’ya Satıyor

Güney Kore’nin başarılı firmalarından olan teknoloji devi Samsung, son dönemlerde bazı bölümlerini elden çıkarma eğiliminde. Sektörle sorun yaşayan bölümleri satışa çıkaran Samsung ilk olarak yazıcı bölümünü HP’ye satma kararı almıştı.

Yazıcı birimini HP’ya satan Samsung, PC sektöründen çekilme eğilimi sergiliyor. PC bölümünü satış için Dell, HP gibi küresel markalarla görüşen Samsung’un son olarak Lenova ile anlaştığına dair basında açıklamalar yer alıyor. Güney Koreli firmanın PC bölümünü 850 milyon dolar civarında bir bedelle Lenova’ya satacağı ve satış görüşmelerinin 2017 yılı başlarına kadar tamamlanacağı iddia ediliyor.

Samsung’un PC bölümünü satma kararı almasının nedeni ise tamamen duygusal. Sektördeki pazar payını Lenova, HP ve Dell paylaşma eğilimi gösterince, uyum sorunu yaşayan Samsung satış kararı aldı. Rekabette geri düşen Samsung, pazarın başarılı firması Lenova ile görüşerek PC birimini elden çıkarmaya hazırlığına başladı. Nihai anlaşma konusunda ise ilgili firmaların açıklama yapması bekleniyor.Yorum Yap