21 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Şangay Beşlisi Nedir? Erdoğan Türkiye Üyeliği İçin Göz Kırptı

21/11/2016 - 9:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan dönüşünde Ankara ve Brüksel arasında yaşanan süreci değerlendirdi. AB’nin tutumunu eleştiren Erdoğan, “Türkiye’nin Şangay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” diyerek Şangay İşbirliği Örgütü’ne göz kırptı.
Şangay Beşlisi Nedir? Erdoğan Türkiye Üyeliği İçin Göz Kırptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pakistan ve Özbekistan gezisi sonrasında Semerkant’tan dönüş esnasından uçakta gazetecilerin yönelttiği soruları yanıtladı. Avrupa Birliği’nin Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmediğini ifade eden Erdoğan, Şangay İşbirliği Örgütü içinde yer almanın, Türkiye’nin rahat hareket etmesini sağlayacağını düşünüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’nin tek seçenek olmadığını ifade ederken “Şangay 5’lisi içerisinde Türkiye niye olmasın?” sorusunu sordu ve sözlerine şu şekilde devam etti; “Bunu Sayın Putin’e olsun, Nazarbayev’e olsun, şu anda Şangay 5’lisinin içerisinde olanlara da söyledim. Sayın Putin, ‘Bunu değerlendiriyoruz’ gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki, orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şangay 5’lisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.”

ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ YA DA ŞANGAY BEŞLİSİ NEDİR?

1996 yılında, Çin’in Şangay kentinde, Rusya, Çin, Kazakistan ve Tacikistan’ın katılımıyla kurulmuştur. ‘Şangay Beşlisi’ ya da Şangay İşbirliği Örgütü, bölgesel güvenlik ve işbirliği anlamında dünyadaki önemli birlikteliklerden bir tanesidir. 2001 yılında Özbekistan, 2015 yılında ise Hindistan ve Pakistan’ın da üyeleri arasına dâhil edildiği Şangay İşbirliği Örgütü’ne Türkiye, diyalog ortağı sıfatıyla dâhil olmuştur. Şangay İşbirliği Örgütü, ABD’nin tek kutuplu dünya anlayışı karşısında duran en önemli örgütlenme olarak görülmektedir.Yorum Yap