8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Satışları Rekor Kıran 10 İcat!

08/09/2016 - 0:12

Satışları Rekor Kıran 10 İcat!

1- Tuvalet Kağıdı!
Joseph Gayetty sanıyoruz asrın en önemli icadını gerçekleştirdi ve tuvalet kağıdını buldu. Tarihte ise en çok satan icatların başında yer alıyor. Suda çözülebilme özelliğine sahip olması, buluşun önemine dikkat çekiyor. Türkiye tuvalet kağıdı ile 80’li yıllarda tanıştı. Dünyanın önde gelen gelişmiş ülkelerinde ise 70’li yıllarda yaygın şekilde kullanılmıştır. Tarihi ise 1880’li yıllara dayanıyor. Unutulmaz veya hatırlanacak anısı olan bir icat olmasa da tarihte en çk satılan icatlar arasında.
tuvalet-kagidi
2- Saidas!
Yanlış yazdığımızı düşünenler olacaktır. Fakat hayır. 80’li ve 90’lı yılların en çok satılan ayakkabı markası Saidas ayakkabılardı. Bilindik adidas gibi markalar ise Saidas ayakkabının gerisindeydi.. O zamanlar en çok satılan ayakkabı modeli saidas marka, günümüzde converse olarak bilinen markadır. Stil olarak tüm görünümünü koruyarak günümüze geldi fakat hala saidas marka ayakkabıyı unutamayanlar oldukça fazladır. Her kıyafetin altına giyilebildiği gibi, futbol oynamanın tadı saidas ile ayrı bir keyifti.
sadidas
3-Mandal!
Garip gelebilecek bir başka icat ise mandal. Aslında düşünüldüğünde gerçekten bir icat. Basite indirgenmiş bir icat olsa da, kullanımı asla son bulmayacak bir ürün diyebiliriz. Mandalı icat eden bilinmiyor fakat ardından benzer şekilde bir çok cisim, mandaldan ilham alınarak üretildi. Günümüzde ve tarihte en çok satılan icatlardan biri olmayı başardı.
mandal
4-En Çok Satan Telefonlar!
Yakın tarihimiz de bu başlığa eşlik edecek. Çünkü tarihin en çok satılan telefonunun iPhone 6S olduğu açıklandı. Tam 14,2 milyon adet satış gerçekleştiği henüz yeni bildirildi. Tüm dünya üzerinde cep telefonu furyasını başlatan markalardan biri de tartışmasız motorola. Ciddi bir akımın öncülüğünü yaptı demek yanlış olmaz. Ürettiği ilk telefonlar ise ciddi bir kitleye hitap ederken, o teknolojiyi geliştirdi ve 90’lı yıllarda Motorola Star Trek modelini sundu. Bu modelde tarihte en çok satan cep telefonlarından biri oldu.
motorola-star-trek
5-Işıklı Ayakkabılar
Teknolojinin en çok satanlarından biri de ışıklı ayakkabılar. Çocukluğumuzda anne ve babamızdan ısrarla almasını istediğimiz o ayakkabılar, yıllar geçmesine rağmen çocukların vazgeçemediği alışkanlık halini koruyor. Işıklı ayakkabı teknolojisi günümüze kadar gelmmişken, sadece çocuk yaşta kişiler değil, ayrıca moda ikonu ünlü isimler de bu furyaya ara ara katılmaktan kendini alamıyor. En yakın örneği ise Brezilyalı futbolcu Neymar’ın geçtiğimiz aylarda ışıklı ayakkabı giydiği ve poz verdiği anbize çocukluğumuzu hatırlatmadı değil.
isikli-ayakkabi
6-Selfie Çubuğu!
Yakın teknolojiden bir yüksek satış rakamı da selfie çubuğuna ait. Geçtiğimiz son yıllarda selfie akımı ile birlikte daha iyi fotoğraf çekimi yapmak isteyen milyonlarca insan, icat edilen selfie çubuğu almayı ihmal etmedi. Selfie çubuğuna dair satış rakamları bilinmiyor fakat son yılların en çok satan ürünlerinden biri olduğu düşünülüyor. Bir çok teknolojik markette yer aldığı gibi, farklı modellerde işporta ve pazarda bile satışına rastlamak mümkün.
selfie-cubugu
7-Game-Boy ve Tetris
Şimdiki gibi bilgisayar oyunlarının olmadığı dönemlerde ufak bilgisayar olarak yorumlayabileceğimiz cihazlar vardı. Yeni nesilin burun kıvırabileceği o oyuncaklar, bir dönemin en iyi vakit geçirilen eğlencesiydi demek sanıyoruz yanlış olmayacaktır. İçerisinde farklı oyunların yer aldığı tetris ve gameboy ürünler, bir dönemin en çok satan oyuncağı diyebiliriz. Günümüzde de hala satışı yapılmakta olsa da, pek fazla rağbet görmüyor.
game-boy
8-Flash Bellek!
Bir dönem disketler vardı ve sadece 1.44 MB hafızaya sahip, mucize buluş olarak bakılan icat. Bugüne gelindiğinde ise bellekler geliştirildi ve son olarak flash bellek ismini aldı. Toshiba mühendisleri 1980’li yıllarda buldukları flash belleğe isim verme konusunda da pek zorlanmamışlar. Hız konusunda fotoğraf makinelerinin flaşı kadar hızlı olduğu için bu ismi almış. Günümüzde en çok işe yarayan ve satışı gerçekleşen teknolojik ürünlerden biri konumunda. Zamanla daha da küçülecek gibi.
flash-bellek
9-İsviçre Çakısı!
Asla unutulmayacak efsane ürünlerden birisi. Bir dönem ilgi uyandıran önemli bir çakıydı. Günümüzde pek fazla ilgi uyandırmasa da, tüm kampçılar tarafından olmazsa olmaz malzemelerden biri olarak hala çok kullanılır. Satışı ise hala yapılır fakat eski dönemlerde olduğu kadar değil. Tarihteki toplam satışı oldukça yüksektir. Zira İsviçre çakısı ile yapamayacağınız yoktur. Bünyesinde çok sayıda görev sunan ayrıntı gizlidir.
isvicre-cakisi
10-Casio f-91W
Her şey akla gelir de Casio saat akla gelmez mi? Tabikide efsane saatlerden biri Casio f-91w, satışı en çok yapılan saatlerden biri. 1991 Yılında üretilen bu model, hiç bir değişime uğramadan günümüze kadar yol almıştır. Hala Türkiye’de en çok satılan saatlerden biridir. Kullanım alanı ise genellikle askerler tarafından tercih edilir. Işık, kronometre, alarm gibi basit özelliklere sahip saat su geçirmeme özelliği ve dayanıklı olması ile ün yapmıştır. Tarihte ise neredeyse tüm erkekler bu saati en az bir kere koluna takmıştır.
casio-f-91wYorum Yap