4 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Selahattin Demirtaş Neden Tutuklandı? Kılıçdaroğlu ve Bozdağ Karşı Karşıya

04/11/2016 - 15:03

Selahattin Demirtaş'ın tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere pek çok siyasi lider Demirtaş'ın durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Selahattin Demirtaş Neden Tutuklandı? Kılıçdaroğlu ve Bozdağ Karşı Karşıya

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesi ülkedeki adalet sisteminin tartışılmasına sebep oldu. CHP Genel Başkanı ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bu konuda farklı görüşleri savundu. Kılıçdaroğul, seçimle gelenin seçimle gideceğini savunurken Bozdağ ise yapılanların hepsinin hukuka uygun olduğunu ve suçu olanın cezasını çekeceğini belirtti.

Selahattin Demirtaş neden tutuklandı sorularının cevabı oldukça basit. Çünkü Demirtaş’ın suç dosyası oldukça kabarık. Gözaltına alınan ve hakkında en fazla dosya bulunan milletvekili Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın fezlekelerinde, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyesi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “örgüt adına suç işlemek” gibi suçları işlediği yer alıyor.

Kılıçdaroğlu: ‘Seçimle Gelen Seçimle Gider’

CHP lideri Kılıçdaroğlu Demirtaş’ın mahkemeye sevk edilmesi üzerine, “Egemenlik Saray’a hapsedilmek isteniyor. Biz düşünen insanların, siyasetçilerin, bilim insanlarının, gazetecilerin görüşleri ne olursa olsun hapse atılmasına karşıyız. En somut örnek, hayatları boyunca CHP lehine tek cümle kurmayan pek çok gazeteciyi bizim dışımızda savunan neredeyse yok. Niçin? Çünkü biz demokrasiyi, düşence özgürlüğünü savunuyoruz. Demokrasiyi savunuyorsanız, seçimle gelenin seçimle gitmesini savunacaksınız. Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır. Seçimle gelenleri ben yakalayacağım, hapse atacağım, öldüreceğim, mafya yöntemleriyle susturacağım onları derseniz o ülkeye barışı asla getiremezsiniz” ifadelerini kullandı.

Bekir Bozdağ: ‘Yapılanlar Hukuka Uygundur’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin, “Bugün Türkiye’de gözaltılar var. HDP milletvekillerinin bazıları için gözaltı kararı verildi. 15 milletvekili için gözaltı kararı verildi. Olan biten, Türkiye hukuk devleti, kanun önünde herkes eşit. Herkese uygulanan hukuk milletvekillerine de uygulanıyor. Eşitlikten niye rahatsız oluyorsunuz? Meclis’te görüşme yapıldı, 20 Mayıs 2016’da dokunulmazlıklar kaldırıldı” dedi.Yorum Yap