29 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Selin Sayek Böke: Ekonomik Sıkıntıların Temelinde Siyaset Var

29/11/2016 - 21:46

Uşak programı kapsamında sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Böke, ekonomiye olan güvenin yüzde 17,5 azaldığını ifade ederek sıkıntıların temelinde güven kaybının yattığını söyledi.
Selin Sayek Böke: Ekonomik Sıkıntıların Temelinde Siyaset Var

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Uşak’ta sivil toplum kuruluşlarını ziyareti esnasında gündemi değerlendirdi. Ekonomiye olan güvenin azaldığına dikkat çeken Böke, Türk Lirası, OHAL, ekonomik gidişat gibi konularda açıklama yaptı.

Selin Sayek Böke yaptığı açıklamalarsa TL’nin gidişatını değerlendirerek, “Türk lirası 3 Ekim’den itibaren yüzde 15 değer kaybetti. 15 Temmuz’da yaşanan felaketin ardından çok yüksek sesle demokrasinin güçlenmesini, bunun parlamentoda yapılması gerektiğini ifade ettik ancak maalesef OHAL’in uzatılmasıyla sistem tartışmasının gündemde tutulmasıyla kanun hükmünde kararnamelerle ekonomide olumsuzluklar yaşanmaya başladı. Son iki ayda paramız yüzde 15 değer kaybederken Rus rublesi yüzde 3 değer kaybetti. Sadece Rus rublesi değil Macaristan, Güney Afrika gibi ülkelerin para birimleri de daha az değer kaybetti. Burada, ülkemize has bir sorun olduğu, küresel kaynaklı olmadığı ortada. Ekonomik sıkıntıların temelinde siyasetin yattığı çok aşikar, Türkiye’nin acilen pozitif bir siyasete ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

OHAL’İN KALKMASI GEREKİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı, siyasetin, önce hukuku sağlaması, siyasi gerginliği ortadan kaldırması gerektiğini dile getirdi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti: “”Ekonomideki çözüm ekonomi politikaları ile halledilebilir olmaktan çıktı. Yeniden ekonomi konuşacaksak OHAL’in kalkması gerekiyor. Büyük bir ekonomik krizin eşiğinde duruyoruz, bu krizin tüm yükünü Merkez Bankasına yüklemek doğru değil, bu sadece Merkez Bankasının çözeceği bir kriz değil. Türkiye’de ekonominin siyasetten bağımsız olmadığını anlamak, bu yönde hareket etmek zorundayız.”Yorum Yap