2 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Sevilla’da İşçilere Hazine Sürprizi!

02/05/2016 - 10:43

Sevilla’da İşçilere Hazine Sürprizi!

İspanya’nın Sevilla şehri yakınlarındaki Tomares kentinde su borularının tadilatı için kazı çalışmaları yapan ekipler hayatlarının şokunu yaşadı. Çalışma yaptıkları park alanında, sadece 1 metre derinlikte gömülü 19 amforaya (çömlek testi) içerisinde yarım tondan fazla Roma sikkesi buldu. Yapılan ilk incelemelerde, Milattan Önce (M.Ö.) 3’üncü veya 4’üncü yüzyıldan kalma olduğu anlaşılan ve Roma İmparatorluğu’na ait olan sikkelerin, yaklaşık 600 kilogram olduğu tespit edildi. Sevilla Arkeoloji Müzesi Müdürü Ana Navarro’nun El Pais gazetesine yaptığı açıklamada, bu tarz bir keşfin daha önce İspanya’da yapılmadığına dikkat çekti.

Sikkeler Hiç Kullanılmamış

Paha biçilemez olarak tanımlanan sikkelerin maddi değerinin kabaca hesaplarla bile milyonlarca Euro ile ifade edilebileceği belirtildi. Gerçek değerlerinin ise arkeolojik açıdan rakamlandırılamaz olduğu ifade ediliyor. Bulunan 19 amforadan 10 tanesinin kazı çalışmaları sırasında kırıldığı tespit edildi. Kalan dokuz amfora ise hala sağlam. Öte yandan, ilginç olan durumlardan biri de sikkelerin hiç tedavüle çıkarılmamaları ve bu sebeple oldukça iyi durumda olmaları. Sikkelerin İspanya’daki Roma ordusuna destek amacıyla ya da vergi ödemek için basıldığı ve hemen ardından amforalara doldurulduğu ifade ediliyor.

Roma İmparatoru Şimdilik Bilinmiyor

Sikkelerin zerinde hangi Roma İmparatoru’nun resminin olduğu, diğer bir deyişle hangi imparator adına basıldığı ise şimdilik bilinmiyor. Ancak, sikkelerin üzerinde resmi bulunan imparatorun Constantine veya Maximilian olabileceği tahmin ediliyor.

Madeni paraların büyük bir bölümü bronzdan yapılırken bazıları ise gümüş bir tabakaya sahip. Sikkeler hakkında bir diğer ilgi çekici konuysa kullanılan amforaların, o dönemde şarap ve yağ depolamak için kullanılan amforalardan daha küçük olması. Ayrıca o dönemde amforalar ile sikke nakliyesinin de çok şaşırtıcı bir durum olduğu ifade ediliyor.

Sikkelerin gerçek değerinin hesaplanması ve hangi İmparator adına basıldığı ise yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda ortaya çıkacak. Ancak, bulunan bu hazinenin Roma İmparatorluğu’ndan kalma bu türdeki ender parçalardan biri olduğu söyleniyor.Yorum Yap