9 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Şevket Demirel Hayatını Kaybetti!

09/05/2016 - 10:19

Şevket Demirel Hayatını Kaybetti!

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in işadamı olan kardeşi Şevket Demirel 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Şevket Demirel’in vefatının sebebi olarak yaşlılığa bağlı hastalıklar gösteriliyordu. Ünlü işadamı bir süredir yaşından kaynaklanan rahatsızlıkları sebebiyle Amerikan Hastanesi’nde tedavi görüyordu. 1926 yılında doğan Şevket Demirel, İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu olmasının yanında hayatı boyunca birçok önemli işin altına imza attı. Emektar işadamı aralarında Orma A.Ş’nin de olduğu birçok şirkette yönetim kurulu başkanlığı ve murahhas azalık, müdürlük yaptı.

Isparta’da halen çimento üretimi yapan Göltaş A.Ş. ve orman ürünleri üretimi yapan Orma A.Ş’nin yanı sıra en önemlisi TED Koleji Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmakta olan Şevket Demirel’in ölümü Isparta halkı başta olmak üzere hüzünle karşılandı. Geçtiğimiz hafta yaşlılığından dolayı rahatsızlanan Şevket Demirel, yaşadığı sağlık problemlerinden dolayı İstanbul’da bulunan İstanbul Amerikan Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Demirel’in tedavisi bugüne kadar devam ediyordu, ancak Şevket Demirel yapılan tüm müdahalelere rağmen, gece saat 03:39 sularında hayata veda etti. Şevket Demirel’in vefatı, kardeşi 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den yaklaşık olarak 11 ay sonra gerçekleşmiş oldu.

Hayatı boyunca sadece iş alanında değil, siyaset ve dernek hayatında da etkili isimlerden biri olmuştur. Şevket Demirel, Demokrat Parti Isparta İl Başkan Yardımcısı ve İl Başkanı olarak yaklaşık 1 yıl daha sonrasında ise, 19 yıl boyunca (1961-1980) Adalet Partisi Isparta İl Başkanı görevinde bulunmuştur. Türk Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın kuruculuğunu üstlenmiş, 1984 yılından bu yana Isparta Yüksek Öğretim Vakfı Başkanlığı yapmıştır. Ayrıca Türk Eğitim Derneği Isparta Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Eğitim Taahhüt ve Tic. A.Ş. Kurucusu ve Başkanlığı yapmıştır.

İş, Eğitim ve Silahlı Kuvvetlere olan katkıları saymakla bitmeyen Şevket Demirel, havayoluyla Isparta’ya getirilerek, Isparta’nın Atabey İlçesi’ne bağlı İslamköy’de bulunan aile kabristanlığına defnedilecek. 4 çocuk babası olan Şevket Demirel için, Isparta halkının son kez bir veda hazırlığı içerisinde olduğu öğrenildi.Yorum Yap