3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Sezaryen İkinci Tercih Olmalı!

03/05/2016 - 18:49

Sezaryen İkinci Tercih Olmalı!

Anne adaylarının en büyük sorunlarından biri olan, doğumun nasıl olacağı konusunda uzmanlar uyarıyor. Birçok anne adayı ve eşleri, doğum sürecinin daha sağlıklı geçmesi için özel hastaneleri tercih ediyor. Ancak, özel hastanelerdeki doktorlar daha fazla para kazanmak için çeşitli yöntemlerle veya bilgisi olmaması halinde çiftleri direkt olarak sezaryenle doğuma ikna ediyor ve yönlendiriyor. Yapılan araştırmalara göre şu an ülkemizdeki doğumların yüzde 80’ini sezaryenle doğum oluştururken, geriye kalan yüzde 20’lik kısım normal doğum. Bunun yanı sıra normal doğumların arasında yabancıların da büyük bir payı var.

Türk Tabipleri Birliği (TBP) ve birçok uzman kadınların doğum konusundan tam olarak bilgilendirilmeleri gerektiğini belirtiyor. Normal doğumun özellikle doğum sonrasında ilerleyen yaşlarda bir takım sorunlara yol açma ihtimali bulunsa da hem anne hem de bebeğin sağlığı için normal doğumun daha iyi olduğu belirtiliyor. Sezaryenle doğumun ise, anne adayı gerçekten normal doğumu istemiyorsa ve tıbbi bir sorun da bulunuyorsa sezaryenle doğum yapması öneriliyor.

Sezaryenle doğum konusunda uzmanların uyarısı ise öncelikle narkoz ve etkileri. Doğum sırasında anne adayına verilen narkozun hem anne hem de bebek için taşıdığı bir takım riskler bulunuyor. Bunun yanı sıra kullanılan anestezi malzemeleri sebebiyle bebek ilerleyen dönemlerde sorun yaşayabiliyor. Bunun yanı sıra sezaryenle doğum yapan bir kadının tam olarak iyileşmesi ve tekrar doğum yapabilmesi için en az 2 yıl gibi uzun bir süre geçmesi gerekiyor. Birkaç aylık dönemden sonra ameliyat iyileşse de, kesilen rahim ve karın bölgesindeki dokuların iyice kaynayarak tekrar bir hamileliği kaldırabilecek düzeye gelmesi oldukça uzun sürüyor.Yorum Yap