1 Aralık 2016

Yunus Ünlü

Sigara Fiyatları Yeni Zamla Birlikte Rekora Koşuyor! İşte Güncel Sigara Fiyatları

01/12/2016 - 11:55

Sigara fiyatları yeni zamla birlikte adeta rekora koşuyor. Sigaraya gelen yüzde 10'luk zamla birlikte ortalam 1-1.5 TL arasında değişen zamlar sigara tiryakilerini üzecek. Peki sigara zammı ne zamandan itibaren geçerli olacak? İşte detaylar...
Sigara Fiyatları Yeni Zamla Birlikte Rekora Koşuyor! İşte Güncel Sigara Fiyatları

Sigara fiyatlarına yapılan za tiryakileri üzecek. Her yıl olduğu gibi bu yılda sen sonu zammı ile birlikte tüm tütün mamüllerine 1 ila 1.5 TL arasında zam yapılmış oldu. Yapılan zammın hemen yürürlüğe girmesi ile birlikte fiyatlar güncellenmiş oldu.

Sigaraya zam geldi. Geçtiğimiz yılbaşında yapılan sigara zammı ile birlikte sağlanan artışla sigara fiyatları ortalama yüzde 10 zamlanarak yaklaşık 1 TL ile 1.5 TL arasında zamlanmış oldu. Yeni zam ile sigara paketlerinde her bir dal sigara için belirlenen rakam toplamda pakete ne kadar olarak yansıyacak?

Sigaraya ne kadar zam geldi?

Buna göre sigarada asgari vergi tutarları değişmezken sigara paketi başına alınan maktu vergi tutarlarında artış oldu. Yani bir paket sigarada yeni zamlara göre her bir dal sigara için alınan vergi artışı 7 kuruş olarak gerçekleşti ve böylece paket başına alınan 5,1 liralık vergi miktarı 6,5 Türk Lirasına çıktı. Sigarada da artış yaklaşık yüzde 27,5 oldu.

PAKETTE NE KADAR ZAM GELMİŞ OLACAK?

Son sigara zammıyla birlikte bir paket sigarada yaklaşık 1.5 TL’lik artış olması bekleniyor. Bu rakamın maksimum rakam olduğu değerlendiriliyor.

ÖNCEKİ FİYATLAR NASILDI?

Parliament: Uzun, Kısa, Slims 12.50 TL
Marlboro: Uzun, Kısa, Blue: 12.00 TL – Touch Blue, Gray, Aqua, One: 11.00 TL
Murattı: Rooso, Azure, Tone, Mode, One: 10.00 TL – S-Mode, S-One: 10.00
Lark: Uzun, Kısa: 9.00 TL -Mode Blue: 8.50 TL
Chesterfield: Uzun, Kısa, Slims, Click: 8.50 TL – Blu, Gray: 8.00
L&M: Uzun, Kısa, Blue Line: 8.50 TL – Mode Red: 8.00 TLYorum Yap