18 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Siirt’te Maden Ocağı Göçtü! 4 İşçi Öldü 16 İşçi Toprak Altında Kaldı

18/11/2016 - 1:23

Siirt'ten alınan son dakika bilgisine göre maden ocağında göçük yaşandı. İlk belirlemelere göre 4 işçi hayatını kaybetti. 16 işçi ise maden ocağında toprak altında kaldı ve kurtarılmayı bekliyor. Siirt'te yaşanan maden ocağında faciasında henüz ölenlerin isim soy isim ve detaylı kimlik bilgileri tespit edilemedi.
Siirt’te Maden Ocağı Göçtü! 4 İşçi Öldü 16 İşçi Toprak Altında Kaldı

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı maden köyünde bulunan bakır madeni sahasında meydana gelen heyelanda göçük altında kalan 4 işçi öldü. Mahsur kalan çak sayıda işçinin kurtarılması için madene Siirt merkez ve Şirvan’dan ambulanslar ile arama kurtarma ekipleri sevk edildi.

Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan ve özel bir firma tarafından işletilen bakır madeni sahasında bugün saat 20.30 sıralarında heyelan meydana geldi.

3 vardiya halinde 15’er kişilik ekipler halinde çalışmaların sürdürüldüğü ocakta yamaçtan kopan binlerce ton toprak ve kaya parçası maden sahasına aktı. Olay sırasında 8 kamyon ve 3 iş makinesiyle çok sayıda işçi göçük altında kaldı.

Göçük haberinin yetkililere bildirilmesi üzerine Siirt merkez ve Şirvan ilçesinden çok sayıda ambulans ve arama kurtarma ekibi bölgeye gönderildi.

HDP SİİRT MİLLETVEKİLİ KONCA: 14 KİŞİ GÖÇÜK ALTINDA
HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Twitter hesabından “Şirvan’da maden ocağında göçük meydana geldi. 14 kişinin göçük altında kaldığı bilgisine ulaştık. Biri yaralı kurtarıldı” açıklamasında bulundu.

SİİRT VALİ YARDIMCISI BÖLGEYE GELDİ
Siirt Vali Yardımcısı Bünyamin Kuş, kısa sürede olay yerine gelerek kurtarma çalışmalarını yönlendirdi. CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın’ın programına bağlanan DHA muhabiri, göçük altında kalan işçi sayısının 16 olduğu bilgisini verdi.

BAŞBAKAN YILDIRIM BİLGİ ALDI
Başbakan Binali Yıldırım, Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde heyelan sonrası meydana gelen göçüğe ilişkin ilgili bakanlardan bilgi aldı. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, heyelan sonrası meydana gelen göçüğün ardından ilgili bakanlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi.Yorum Yap