4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Şimdi de İnsansız Denizaltı!

04/05/2016 - 22:39

Şimdi de İnsansız Denizaltı!

ABD ordusu, teknolojinin tüm imkanlarından faydalanmak için insansız denizaltı icat ediyor. Adeta teknolojinin askeri öncüsü olan ABD, insansız hava araçları (İHA) ve sürücüsüz karayolu araçlarından sonra bir devrimi daha gerçekleştiriyor. İnsansız denizaltı projesinde çok önemli bir aşama kaydeden ABD, içinde mürettebat bulunmayan ve 18 bin 520 kilometre gidebilen yeni bir denizaltı geliştirdi. “Deniz Avcısı” adı verilen aracın test sürüşleri ve çeşitli askeri deneylerine başlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Savunma Bakanlığı’na bağlı olan İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından üretilen ve geliştirilen insansız denizaltı tam olarak 40.2 metre uzunluğunda. ABD ordusu ve dünya için birçok ilke imza atan DARPA aynı zamanda İnternet’in de geliştirilmesini sağlayan bir kurumdur. Soğuk Savaş döneminde Rusya’nın Sputnik füzesini uzaya fırlatması ile 1958 yılında ARPA adıyla kurulan kurum, soğuk savaş döneminin sona ermesiyle defansif bir rol üstlenerek adını DARPA olarak değiştirmiştir.

İnsansız denizaltılar arasında dünyanın en büyüğü olan Deniz Avcısı, mürettebatı ve uzaktan kumandası olmadan, bünyesinde bulunan özel yazılım sayesinde casus denizaltıları ve su altına yerleştirilen mayınların tespitini sağlayacak. Yapılan açıklamalara göre denizaltının silahlandırılması düşünülmüyor. Yani, şimdilik sadece gözetleme amacıyla geliştiriliyor. Radar, sonar ve küresel konumlama sistemleriyle mürettebat ve uzaktan kumanda olmadan hareket edilebilen denizaltının ilerleyen dönemde çok amaçlı olarak kullanılması muhtemel.

ABD’nin su altındaki gözü olması planlanan denizaltı, saatte 48 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ayrıca optik sistemlerle de donatılan denizaltının, üretim yeri olan Portland eyaletine bağlı Oregon kentinden, California’ya bağlı San Diego sahillerine başarılı bir şekilde ulaştığı belirtildi.Yorum Yap