30 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Spor ve Sanata Ek Puan!

30/04/2016 - 17:19

Spor ve Sanata Ek Puan!

Milli Eğitim Bakanlığı, başlattığı yeni çalışma ile sanat ve spor’a ilgi duyan ve sosyal faaliyetleri bulunan TEOG öğrencilerine ek puan verecek. Sanat ve Spor liselerinin arttırılması için de çalışmalar yapılacağı belirtilirken, bu liseleri tercih edecek olan “sosyal” öğrencilere liseye geçiş sınavı olan TEOG’da ek puan getiriliyor. Geçtiğimiz günlerde tamamlanan TEOG 2. dönem sınavlarından sonra, 1 milyonu aşkın öğrencinin tercih heyecanı başladı. Zorlu bir maratonu geride bırakan öğrenciler hangi liseyi seçecekleri konusunda oldukça kararsız. Bu noktada veliler ve öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen ek puanları, bursları ve ayrıcalıkları da araştırmaya başlamış durumda.

TEOG sınavına giren ancak spor, müzik, resim, tiyatro gibi faaliyetlerde de bulunan ve eğitimlerine güzel sanatlar ve spor liselerinde devam ederek bu alanda kendilerini daha da geliştirmek isteyen öğrencilere müjdeli haber. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı çalışna ile bahsi geçen alanlarla etkin ve yatkın olan öğrencilere ek puan verilecek.

Lise ve üniversiteye girişlerde, öğrencilerin sınav başarısı ve ders notlarının yanı sıra, yetenekleri ve yatkınlıklarının da değerlendirmeye dahil edilmesi konusu uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Bakanlığın yaptığı çalışma kapsamında, öğrencilerin sosyal yaşamı desteklenecek, bunun yanında sanat, spor ve bilimsel ve teknolojik çalışmalar için de çeşitli destekler verilerek öğrenciler bu alanlara teşvik edilecek.

Milli Eğitim Bakanlığ Müsteşarı Yusuf Tekin’in konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu an aktif olarak eğitim veren 55 spor ve 73 güzel sanatlar lisesinin sayılarının arttırılacağı belirtildi. Ayrıca, basketbol, voleybol, futbol, kış sporları, yüzme gibi spesifik spor dalları için özel liseler açılacak. Tiyatro, sinema ve müzik için de bu tür liselerin açılması konusunda çalışmalar sürüyor. Spor liseleri için Türkiye Futbol Federasyonu ve Spor Bakanlığı ile görüşmeler devam ediyor.Yorum Yap