30 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Su İçin İlk Uyarı Geldi!

30/04/2016 - 19:09

Su İçin İlk Uyarı Geldi!

Yaz günlerinin yaklaşmasıyla birlikte artan sıcaklar, uzmanları da harekete geçirdi. Yurdun bir çok bölümü yazdan günü yaşarken, beraberinde uyarılar da gecikmedi. Uzmanlar sıcak havalarda susuz kalmamaya dikkat edilmenin yanı sıra su içme alışkanlığı edinemeyenleri ekstra uyardı. Suyun vücut için çok fazla öneme sahip olması, yaz aylarında vücudun su ihtiyacının artması ve ihtiyacın karşılanmaması beraberinde sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Suyun en temel görevi olarak bilinen taşıyıcı görevi, çoğu kişi tarafından hala bilinmediği gibi, su içmenin ciddi olarak katkısı konusunda da bilgi sahibi olmadıkları görülüyor. Bu nedenle de su tüketimine günümüzde bir çok insan dikkat etmiyor. Beraberinde ise çok kişi sadece ciddi derecede susuzluk hissettiği zaman su ihtiyacını gideriyor. Bu durum uzmanlar tarafından ise uyarıların yapılmasına ön ayak olmuş durumda.

Su, hücrelere oksijeni ve besini gönderen taşıyıcı görevi görürken aynı zamanda bir çok işlevi de yerine getiriyor. Böbrekleri toksik maddelerden arındırmak için birebir. Vücut sıcaklığının dengesini sağlar, kan basıncını da kontrol eder. Suyun yararları aslına bakıldığında birbirini tamamlayan elementlerden oluşuyor. Daha sağlıklı bir hayat için suyu sıcak havalarda bir kademe daha fazla içmeniz önerilmektedir. Ne kadar içeceğine karar veremeyenler ise yaz aylarında en az 2 litre su tüketmeleri halinde yeteri kadar içmiş olabilirler. Tabi bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Örneğin spor yapan bir kişinin daha fazla su tüketmesi gerekir.Yorum Yap