17 Kasım 2016

Samet

Sultan Murat Han Kimdir? Bağdat Fatihi 11 Yaşında Tahta çıktı

17/11/2016 - 20:53

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi FOX TV'de başlıyor. Dizide en çok merak edilen konu Sultan Murat Han Kimdir? Bağdar Fatihi olarak bilinen Sultan 4. Murat, henüz 11 yaşındayken tahta cülus etti. Sünnetsiz olduğundan dolayı sonra para dağıtabildi. Babası Sultan Ahmet, annesi ve kardeşlerinden çok etkilendi. Annesi Kösem SUltan'ın naibeliğine son vermek için çetin iktidar mücadeleri yaşadı. Ölümü ise 1940 gecesinde meydana geldi. Sultan 4. Murat, içkiyi yasaklamasına rağmen içki içerdi.
Sultan Murat Han Kimdir? Bağdat Fatihi 11 Yaşında Tahta çıktı

Muhteşem yüzyıl kösem dizisinde Sultan Murad han dönemi başlıyor. Bağdat Fatihi olarak tarihte bilinen Sultan Murat Kimdir? Tahta çıktığında sünnetsizdi. Kaç yaşında çıktı? Sultan Murad’ın ölümü ve çocukları ile saltanatı döneminde yaşananları sizler için ele alalım.

Sultan Murat Kimdir?

Dördüncü Murad, Beylerbeyi sarayında 27 Temmuz 1612 senesinde dünyaya geldi. Çocukluğu çok sıkıntılı geçerken abisi Sultan Osman’ın ölümü ondan derin yaralar bıraktı. Amcası Mustafa’nın deli olması da onun aklında soru işaretleri bıraktı. Çocukluğu boyunca annesi Kösem Sultan’ın çok etkisi altında kaldı. Döneminde ilk kez dışarından borç para alındı. Annesi ile sık sık iktidar mücadelesi yaşadı. Naibeliğine son vermek istedi. Sultan Murat’ın 32 çocuğu olduğu Evliya Çelebi tarafından iddia edilmektedir.

Kaç Yaşında Tahta Geçti?

Sultan Murad Han o ana kadar tahta geçen en küçük Osmanlı padişahı oldu. Henüz 11 yaşındayken tahta geçen Murat, tahta geçtikten sonra Aziz Mahmut Hüdayi’nin elinden kılıç kuşandı. Ayrıca Sultan Murad sünnetsiz olduğu için tahta çıktıktan 5. Gün sonra cülus dağıtabildi.

Sultan murat kimdir

Sultan Murad Nasıl Öldü?

Revan seferinde Nikris hastalığına yakalanan Padişah, kardeşi Kasım’ı öldürttüğü odada rahatsızlanarak 1640 yılında hayata gözlerini yumdu. (Kaynak: Sametce)Yorum Yap