9 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Surface Book 2 Dikkat Çekti!

09/05/2016 - 13:34

Surface Book 2 Dikkat Çekti!

Dünyaca ünlü ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, önümüzdeki günlerde yeni dizüstü bilgisayarı Surface Book 2’yi duyurmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 7 ay önce yani geçtiğimiz yılın Ekim ayında tanıttığı, ilk dizüstü bilgisayarı olan Surface Book’un devam modeli olan Surface Book 2 yine çok konuşulacak. Ülkemizde çok konuşulan ilk model, 9 bin 500 TL’lik fiyatıyla (3199$) dudak uçuklatmıştı. The Nextrex isimli internet sitesinde yer alan iddiaya göre Microsoft, dizüstü bilgisayarını devam ettirme niyetinde.

Surface Book 2 için oldukça iddialı ve agresif bir tarih seçen Microsoft, Apple’ı rakip olarak gözüne kestirmiş durumda. Haziran ayında çıkartılması beklenen Surface Book 2’nin bu çıkış tarihi, Apple’ın ürettiği MacBook Pro serisinin yenileneceği tarih olması dikkatlerden kaçmadı. Microsoft yeni nesil dizüstü bilgisayar pazarında Surface Book serisi ile önemli bir yer kapmak istiyor. Surface Book için tasarım konusunda ciddi bir değişiklik yapması beklenmeyen Microsoft’un, tasarımdan çok donanıma ağırlık vermesi bekleniyor.

Donanım Özellikleri

Microsoft’un tam anlamıyla yeni nesil bir dizüstü bilgisayar hazırladığını söylemek mümkün. 13.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Surface Book 2’nin, ekran çözünürlüğü 4K olacak. Ayrıca bir önceki modelde olduğu gibi sökülebilir olarak tasarlanmış. Öte yandan, en dikkat çekici özelliklerden biri de işlemci olarak ne kullanılacağı. Surface Book 2’de, Intel’in yedinci nesil Core i5 ve Core i7 işlemcileri yer alacak. Kaby Lake olarak adlandırılan yeni nesil işlemci serisi 14 nanometre FinFET üretim teknolojisine sahip. Bu da çok daha düşük enerji tüketimi ve oldukça yüksek performans anlamına geliyor.

2016 model MacBook Pro’lara karşı oldukça ciddi bir avantaj olan yeni nesil işlemcilere birçok yenilikçi teknoloji de eşlik edecek. Giriş, orta ve üst segment gibi modellerle satılacak olan Surface Book 2’nin giriş modelinde dahi 7. Nesil Core i5 işlemci, 8 GB DDR4 RAM ve 128 GB SSD yer alacak. Ekran kartı modeli konusunda henüz bir bilgi yok. Ancak, Microsoft’un bir önceki modelde olduğu gibi yine Nvidia ekran kartlarını kullanacağı belirtiliyor.

Surface Book 2’lerde dikkat çeken özellikler sadece güçlü donanım değil. Surface Book 2’lerde, USB Type-C bulunacak. USB 3.1 standardını destekleyen giriş ile, USB aracılığıyla veri aktarımında oldukça yüksek performanslar elde edilebilecek.

Surface Book 2 modellerinin fiyatına dair henüz bir bilgi yok. Ancak, bir önceki seri olan Surface Book’ların giriş seviyesi 1.499 Dolar, en üst seviyesi ise 3.199 Dolar’dan satışa sunulmuştu.Yorum Yap