27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Suriye İçin Kritik Görüşme!

27/04/2016 - 11:52

Suriye İçin Kritik Görüşme!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby çok önemli açıklamalarda bulundu. Kirby, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Suriye konusunda telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük basın bilgilendirmesinde konuşan Kirby, Suriyedeki ateşkesin sağlanması ve çatışmaların durdurulması için sabah saatlerinde iki bakanın görüştüğünü belirtti. Kirby, Suriye’de hala devam eden çatışmalardan dolayı bölgenin çok kırılgan olduğunu ve ateşkes anlaşmasının son durumu hakkında görüşme yapıldığını söyledi. Ayrıca sayın sözcü ABD’nin önceliğinin anlaşma zemininin korunması olduğunu söylerken, Suriye’de Esad rejiminin Halep çevresinde arttırdığı saldırılara vurgu yaptı.

Suriye’nin kesinlikle bütün kalmasından yana olduklarını belirten Kirby, ülkenin taraflar arasında bölünerek ayrı devletlere dönüşmesini desteklemediklerini açıkladı. Bölgedeki sorunların taraflar arasında bir uzlaşı ve ateşkes ortamanın oluşturulduktan sonra sorunların demokratik olarak çözülmesi amaçlanıyor.

Hafta sonu Kerry’nin New York Times gazetesine yaptığı açıklamalarda, Suriye’de ateşkesin sağlanarak bölgede “24 saat izleme” uygulamasının hayata geçirilmesi ve kimin terörist olup olmadığının anlaşılması önerisinin Rusya tarafından olumlu karşılandığını belirtmişti. Ayrıca Kerry bu önerisi hakkında detay vermezken, Uluslararası Suriye Destek Grubu (USDG) üyesi olan her ülkeden bu tarz öneriler gelebileceğini ve bu önerilerin de tartışmaya açık olduğunu belirtmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı bilgilendirme toplantısında iki devlet arasında tekrar tırmanan tansiyon ve bölgede yaşanan sıcak çatışmalar sebebiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. Görüşmelerin konusunun iki ülke liderini, gerginliğin azaltılarak iki ülke arasında müzakerelerin başlatılmasına teşvik etmek olduğu belirtildi.Yorum Yap