29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Suriyeliler için Geçici Eğitim Merkezi!

29/04/2016 - 21:58

Suriyeliler için Geçici Eğitim Merkezi!

Suriyeli sığınmacı ailelerin çocuklarına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Hükümetimizin ve birçok bakanlığımızın ortak çalışmaları neticesinde çocukların eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler kapsamında her türlü haktan yararlanmaları sağlanıyor. Savaştan kaçan ve oldukça zor zamanlar yaşayan çocuklar için Türk Kızılayı Akdeniz Afet Yönetim Merkezi Müdürlüğü tarafından, Belen ilçesinde kurulan Geçici Eğitim Merkezi Hatay Valisi Ercan Topaca tarafından hizmete açıldı. Yaptırılan eğitim merkezi 6 derslik, 1 anasınıfı ve idari hizmet odalarından oluşuyor. Açılışı yapan Vali Topaca, “Bir milletin eğitim hizmetinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesiyle o devletin sırtı yere gelmez” ifadelerini kullandı.

Açılışta önemli açıklamalarda bulunan Vali Topaca, bir toplum için en önemli hizmetin eğitim olduğunu belirterek Suriyeli çocuklara verilen eğitim hizmetimetinin önemine vurgu yaptı. Ülkemizin geleceğinin, topraklarımızda yaşayan çocuklara sahip çıkabilmemize bağlı olduğunu aktaran Topaca, Hatay’da bulunan toplan 100 bin Suriyeli çocuğun 53 bininin okula başlatıldığını ve yapılacak yeni okullarla tüm Suriyeli çocukların eğitime dahil edileceğini belirtti.

200 Bin Doğum ve İkinci Eğitim Merkezi

Açılışta konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, 870 gündür devam eden Suriye savaşında, 3 milyon Suriyeli’nin Türkiye’ye geldiğini ve bugüne kadar 200 bin bebeğin bu topraklarda doğduğunu belirterek yapılan ve yapılacak olan kampanyaların, desteklerin önemine değindi. Genel Başkan Kınık, hizmete açılan eğitim merkezinin ikincisinin de yolda olduğunu ve gerekli çalışmaları en kısa sürede başlatacaklarını belirtti.Yorum Yap