10 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Sürücürüz Tır Test Edildi!

10/09/2016 - 13:14

Sürücürüz Tır Test Edildi!

Gelecek ile ilgili insanlığın en büyük hayali olan self kontrol cihazlar yavaş yavaş gerçeğe dönüşüyor. Daha öncesinde çeşitli amaçlarla üretilmiş sürücüsüz araçlar olduğunu biliyorduk. Hatta yaşamımıza girmeye başladılar. Volvo firması daha güvenli ve hızlı taşımacılık yapabilecek insansız tırların deneme sürüşlerine başladı.

Uzun zamandır dünyada tercih edilen Volvo sürücüsüz araçlar konusunda önemli bir atak yaptı. Büyük firmaların üzerinde çalıştıkları ve önemli yatırımlar yapılan sürücüsüz tırlar Volvo tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Uzun zamandır yol tutuşu, güvenliği, dağlık ve kıvrak yollara uygunluğu konusunda mevcut teknoloji en iyisi olduğu belirtilen Volvo piyasaya sunulacağı günler merakla bekleniyor.
Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği sürücüsüz tırlara dikkat çekmek için büyük bir organizasyona imza attı. Volvo, Daimler, Scania, Iveco gibi düyanın en önemli tır üreticilerinin katılımıyla yüzlerce tırlık bir sürücüsüz tır konvoyu Avrupayı gezdi. Sürücüsüz şehirler arası yollarda taşımacılık yapabileceği kaabileyetini kanıtlamak isteyen Avrupa Birliği yetkilileri, bu büyük turun tasarlanan şekilde ve zamanda bittiğini söylerek sürücüsüz tırların gelecek vaadettiğin kaydetti.

Üzerinde barındırdığı radar ve sensörler yardımıyla dış çevredeki ortama uyum sağlayan tırlar güvenli rota sistemi sahip olduklarından gelecekte insanlığın öenmli bir sorununa çözüm olacağa benziyorlar.

Piyasada önemli bir yere sahip olan Volvo barındırdığı uzmanlar ve mühendisler sayesinde sürücüsüz tırların yollara çıkması için bir hayli emek harcıyorlar. Volvonun 2020 yılı itibariyle taşımacılığı tamamen insansız tırlarla yapmayı planlıyor.Yorum Yap