3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Suudi Din Adamından Şok Çıkış!

03/05/2016 - 18:57

Suudi Din Adamından Şok Çıkış!

Suudi Arabistan’ın en popüler din adamlarından biri olan ve sosyal medyada milyonlarca takipçisi bulunan Salman al Odah çok çarpıcı bir açıklamada bulundu. Salman al Odah, eşcinselliğin İslam’a göre bir sapkınlık olarak görülemeyeceğini, dolayısıyla cezalandırılmaması gerektiğini belirtti. İsveçli bir gazeteye konuşan ünlü din adamının, “Eşcinsellik tüm Semitik dini kitaplarda günah olarak görülse de bu dünyada bir cezaya tabi olması gerekmiyor. Bu yapan kişinin öbür dünyada bedelini ödeyeceği bir günah” yönündeki açıklamaları dikkat çekti.

Salman al Odah, İslam dinine göre eşcinselliğin bir günah olduğunu vurguladı. Din adamına göre, bu günah bir sapkınlık değil, aksine eşcinselliği sapkınlık olarak görenler gerçek sapıklar. Ses getirecek açıklamalarda bulunan Salman al Odah, bu sözleri ile eşcinsellerin büyük desteğini alması bekleniyor. Öte yandan din adamı, eşcinsellere verilen idam cezalarının, eşcinselliği tercih edenlerin işlediği günahtan çok daha ağır bir günah olduğunu belirtti.

Salman al Odah’ın bu eşcinsellik hakkında yaptığı açıklamaları, sosyal medyada bomba etkisi yarattı. Bazı kesimler “Odah’tan eşcinselliğe izin” etiketiyle sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden kampanya başlattı. Bazı twitter kullanıcıları ise Odah’a tepki göstererek, eşcinselliğe idam cezası verilmesi gerektiğini savundu.

1994 yılına kadar aşırılıkçı görüşleriyle tanınan ve hükümet karşıtı olarak tanınan Salman al Odah’ın, 1994 yılında aldığı 5 yıllık hapis cezasının ardından tamamen değiştiği ve önceki halinin tam zıttı biri olduğu iddia ediliyor. Şu an Suudi Arabistan’da en çok tanınan ve en popüler din adamlarından biri olan Odah, aynı zamanda Suudi Arabistan hükümetini destekleyen başlıca din adamları arasında yer alıyor.Yorum Yap