11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Takdir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır? E Karne Not Bilgileri

11/01/2017 - 16:27

Öğrencilerin karne heyecanı başladı. Karne notları ile birlikte alacakları takdir ya da teşekkürün hayalini kuran öğrenciler, şimdiden not hesaplamalarına başladı. Öğrenciler e-Okul aracılığı ile notlarını öğrenirken, e-Karne öncesinde takdir ve teşekkür tahminleri yapıyor. Hesaplama konusundaki detaylar ise haberimizde yer alıyor.
Takdir Teşekkür Hesaplama Nasıl Yapılır? E Karne Not Bilgileri

Yoğun bir eğitim maratonu ve bol kar tatilli bir dönem sona eriyor. Öğrenciler, dönem sonu sınavlarının sonuçlarını öğrenmeye başlarken bir taraftan da takdir ve teşekkür hesapları yapıyor. Notlarını e-Okul üzerinden öğrenen öğrenciler, takdir ve teşekkür alıp alamayacaklarını merak ediyor. e-Karne alındığında sistemde aldığı belgenin açıklanacağı bilmesine rağmen birçok öğrenci şimdiden açıklanan notlar üzerinden takdir-teşekkür hesaplaması yapıyor.

Dönem sonu sınavlarının sonuçları e-Okul üzerinden ilan edilmeye başlandı. Milyonlarca öğrenciyi karne heyecanı sardı. Kar tatilleri eşliğinde sınavlarını tamamlamaya çalışan öğrenciler açıklanan notlar üzerinden alacakları belgeyi tahmin etmeye çalışıyor. Takdir ve teşekkür hesaplaması yapan öğrencilerin bilmeleri gereken ön şartlar bulunuyor.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR BELGESİ İÇİN ÖN ŞARTLAR

e-Okul üzerinden dönem sonu notlarını öğrenmeye başlayan öğrenciler takdir ve teşekkür için hesaplamalara başladı. Ancak bilmeleri gereken birtakım ön şartlar bulunuyor. Buna göre, öğrencilerin derslerinden zayıf not almamaları gerekiyor. “0” ya da “1” şeklinde zayıf not alan öğrencilerin takdir ya da teşekkür belgesi alması mümkün gözükmüyor. Ayrıca öğrencilerin “baraj dersi” olarak belirlenen derslerden “45 ve üstü” bir puan alması gerekiyor. Bu şartı sağlayamayan öğrencilerin de takdir ya da teşekkür belgesi alması mümkün görünmüyor.

TAKDİR VE TEŞEKKÜR HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Dönem sonu heyecanını yaşayan öğrenciler karne hediyesini daha değerli hale getirmek için belge alma heyecanı yaşıyor. Takdir ya da teşekkür belgesi almak için hesaplama yapan öğrenciler e-Okul üzerinden notlarını öğreniyor. Notlarının puan bölümündeki “100’lük sistem” üzerinden değerlendirmesini alan öğrenciler, bütün derslerinin notlarını topluyor. Daha sonrasında ise tüm derslerinin puanlarının toplamı alınan derslerin sayısına bölünüyor. Bu sayede derslerin ortalama başarı puanı belirlenmiş oluyor.

Derslerin ortalama başarı puanı takdir ve teşekkür hesaplaması için önemli bir yer tutuyor. Derslerin ortalama başarı puanı 80 ile 85 arasında olan öğrenciler teşekkür belgesi almaya hak kazanıyor. Ortalama başarı puanı 85 üzerinde ise öğrenci takdir belgesi almaya hak kazanacaktır.

e-OKUL ÜZERİNDEN ÖĞRENME

e-Okul üzerinden öğrenciler almak istediği belgeyi biraz daha bekleyerek öğrenme şansına sahiptir. Sisteme notların girilmesi sonucunda “alınan belgeler” butonuna tıklayarak takdir ya da teşekkür belgesinin alınıp alınılmadığını öğrenmek mümkün olacaktır.

e-KARNE HEYECANI BAŞLIYOR


Bütün notların belli olması durumunda e-Okul üzerinden e-Karne’lere bakmak mümkün olacaktır. e-Karne sonucunu öğrenmek için okul tarafından gerekli ilanın yapılmasından sonra sistemdeki karne ile ilgili butona tıklamak yeterli olacaktır. Bu sayede e-Karne’ye bakma kolaylığına erişilecektir.

Bunun için yapılması gereken e-okul.meb.gov.tr adresine gitmek ve e-Okul’a erişim sağlamak gerekiyor. Daha sonra ise, T.C. Kimlik numarası ve öğrenci numarası ile sisteme girmek gerekmektedir. Sisteme giriş için sayfada yer alan “resimdeki rakamlar” bölümüne, ilgili yazının sol tarafında yer alan rakamları girmek zorunludur.Yorum Yap