21 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Taşeron İşçilerin Kadro Bekleyişi Sürüyor

21/10/2016 - 8:52

Taşeron İşçilerin Kadro Bekleyişi Sürüyor

Binlerce taşeron işçi, kadro vaatleriyle oyalanmaya devam ediyor. Yaklaşık 1 yıl önce dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun, “Asıl işi yapan yada yapmayan ayrımı gözetmeksizin tüm taşeron işçiler kadroya alınacak” açıklamaları askıda kaldı. 15 Temmuz süreci de yaşananların tuzu biberi oldu.

Kadro Aldım Çalışmama Gerek Yok Olmayacak
Taşeron işçilerin kadro durumu ile ilgili yapılan açıklamada, “Bu İş Kanunu’na atfen değil özel sözleşmeli personel modeline uyarlıyoruz. Üç yıllık sözleşme imzalanacak. Üç yıllık sözleşme öngörülüyor ancak hangi hallerde bu sözleşme iptal edilecek açıkça belirtiyoruz. Kadro güvencesiyle hizmet kalitesinin düşmesine izin verilmeyecek” ifadeleri yer aldı.

Kadro İşlemleri Yıl Sonuna Kadar Tamamlanacak
Yaklaşık 720 bin taşeron işçinin kadro konusu ile ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Bu yıl içerisinde taşeron işçilerin beklentileri cevap bulacak. Ancak 15 Temmuz süreci bizi biraz yavaşlattı. Taşeron işçilerin arasında da FETÖ unsurlarını temizlememiz gerekiyor. İçişleri Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışmalar en kısa sürede tamamlanacak” demişti.

Kadroya alınacak çalışanlar sınava tabi tutulacak. Mesleki bilgi, donanım esas alınacak, sınav zorunlu olacak. Güvenlik hassasiyeti nedeniyle kadroya geçiş sınavını belediyeler değil kamu kurumları yapacak.

Gelen tüm bu açıklamalar doğrultusunda binlerce taşeron işçinin kadro bekleyişi devam ediyor. Haberdirekt.com olarak gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Kadir ÇALIŞKAN / ÖZEL HABERYorum Yap