21 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Taşeron Kadro Konusunda Asıl İşi Yapan Ayrımı Yeniden Gündemde

21/11/2016 - 9:55

Taşerona kadro beklentileri konusunda merak edilen hususlar netleşmeye başladı. Taşeron işçilerinin kadro taleplerine yönelik somut adımlar bekleniyor. 750 bin taşeron işçinin beklediği kadro çalışmaları sonucunda asıl iş ve yardımcı iş ayrımın yapılabileceği de gündemde.
Taşeron Kadro Konusunda Asıl İşi Yapan Ayrımı Yeniden Gündemde

Ülke genelinde taşeron olarak çalışan yaklaşık 720 bin işçinin kadro talebi konusunda yapılan çalışmalar devam ediyor. Yakında gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulu’nda taşeron işçilerine yönelik açıklama yapılması bekleniyor.

Taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesi konusunda çeşitli iddialar söz konusu. Bunlardan en yaygın olan kadroya geçiş beklentisi, taşeron işçilerinin asıl iş ve yardımcı iş yapmasına göre kadroya alınacağı şeklindedir. Bu tür bir kadro çalışması olması halinde, asıl işlerde çalışan işçiler kadro sahibi olabilecekken, yardımcı iş yapan işçiler kadro sahibi olamayacaklar. Taşeron işçilerine asıl işler ve yardımcı işler ve belediyelerde bulunan taşeron işçileri gibi bir ayrım yapılması durumunda yeni sorunların çıkacağına dair bazı bakanlardan gelen açıklamalar sıcaklığını koruyor. Bu bakanların açıklamalarına göre personel rejiminde köklü bir düzenleme yapılmadan taşeron çalışanların kamuda istihdam edilmesinin yanlış olacağı düşünülüyor.

Taşeron işçilerin kadroya geçişi konusunda muhtemel ikinci uygulama ise bütün taşeron işçilerin özel bir sözleşme ile kamuda istihdamını öngörmektedir.6 Yorum

 

 • sabri3 :

  21 Kasım 2016-15:14

  İki alım yapıldı,Hep öyle söylendi! asıl işi yapanlar kadro alacaklar diye,bunu sendikalar ve yo iş genl başkanı bile öyle söyledi ancak bizler ve ben 17 senedir kesintisiz, aralıksız,santral ve resepsiyon ve ön muhasebe işini yaptığım halde bana kadro vermediler,yol iş,180 gün çalışana, işten kendi isteğiyle ayrılmışlara,torpillilere,kadroyu verdi bizleri mağdur ettiler,sendikacılık felsefesine ,ahlakına aykırı davrandılar,
  Bulaşıkcılık,garsonluk,aşcılık asıl iş sayılıp,bizim yaptığımız iş sayılmadı,
  Aynı işi yaptımız,santralde nöbet değiştirdiğimiz arkadaşlar kadro aldı,sadece ben alamadım,bunun izahını,nasıl yaparlar mereak ediyorum,!
  Hakkım olan kadromu istiyorum!!!!
  0  0
  • sabri3! :

   22 Kasım 2016-14:12

   Ben 17 senedir asıl işi yapmaktayım,
   Bizim için ,protokol şartlarını olgunlaştırarak mağduriyetimizi gidermenizi önemle rıca ederiz,
   Bizler asıl işi yapmaktayız,
   Yapılan işgüzarlık sonucu bizler mahrum edildik!
   Bunun tüzeltilmesini rıca ederiz
   0   0
 • SAFRDGTFRT :

  21 Kasım 2016-20:31

  BIRAKIN MILLETI OYALAMAYIN
  0  0
 • taşova :

  21 Kasım 2016-21:56

  lanet olsun verecegınız kadroyada sızede yazıklar olsun
  0  0
 • seyit baki :

  21 Kasım 2016-22:37

  Selamın aleyküm buradan duyulur mu bilmem ama devlet büyüklerine sesleniyorum usulunce bir kadro istiyoruz yapmacık bir kadro değil.
  Kadroda eşit işe eşit maaş, eşit çalışma süresi, tayin hakkı, özlük haklari ve emeklilikte yararlanilacak statü ayni olmali eee bunlar olmadiktan sonra ne kadrosu bu ? Kimse bizlerle kelime oyunu yapmasin lütfen sizleri yonetici olarak sectiysek her konuda yaptiklarinizi onay beklemiyorsunuz galiba biraz empati yapin lütfen ve kimse geldiği yeri ve kimin getirdiğini unutmasin bizim meydanlarda size verdigimiz sözü,sizde kürsülerde verin ki samimiyetinizi görelim inşallah bu mesajım bir yetkiliye ulaşır.Demem o ki asıl işlerde Çalışanlara kadro yardimci işlerde çalışanları da ösp ye alinir tüm problem çözülür
  0  0
 • eyyüp :

  23 Kasım 2016-08:13

  bence kadroyu unutalım kadro diye bişi yok bence benim düşünceme göre de 7 yıl sonra belki
  0  0