24 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Taşeron Kadro Konusunda Gözler Plan ve Bütçe Komisyonunda

24/11/2016 - 11:10

720 bin taşeronun kadro beklentisi sürüyor. Son dönemde artan çalışmalar kadronun habercisi olsa da hükümetin sözleşmeli bir kadro planı üzerinde durduğu ortaya çıktı. 2016 yılının sonuna gelinirken toplanan Plan ve Bütçe Komisyonu sonrasında taşerona kadro konusunun netlik kazanması bekleniyor.
Taşeron Kadro Konusunda Gözler Plan ve Bütçe Komisyonunda

Taşerona sözleşmeli kadro müjdesi! Uzun zamandır beklenen taşerona kadro çalışmaları hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. İlk bilgilere göre taşerona sözleşmeli kadro geliyor.

Ülkemizde çalışan 720 bin taşeron işçisinin kadro beklentileri konusunda hükümet yetkililerinin yapmış olduğu çalışma hakkındaki detaylar belli olmaya başladı. Taşeron işçilerinin uzun dönemdir beklediği kadro, sözleşmeli olarak hayata geçecek. Sözleşme süresinin ise 3 yıllık periyotlarla yenilenmesi öngörülüyor.

Taşeron işçilerine kadro konusunda seçmenlerine söz vermiş olan hükümetin yapmış olduğu çalışmalarda son durum hakkında bilgiler basına yansımaya başladı. Gelen bilgiler göre taşerona kadro çalışmalarında sona gelindi ve nihai durum için Bakanlar Kurulu’nda görüşüldü.

Devam eden Plan ve Bütçe Komiyonu görüşmelerinin ardından taşeron işçiler hakkında kararın verilmesi ve en kısa sürede kadro sorununun çözülmesi bekleniyor.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINDAN SONRA KADRO

Taşerona kadro konusunda ilk olarak kadroya alınacak kişilere yönelik bir ön soruşturma gerçekleştirilecek. Bu soruşturmada çalışanların güvenlik suçları, anayasal düzene karşı işlenen suçlar, zimmet, irtikâp, sahtecilik, dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma gibi suçları işlememesi şartı gözetilecek. Bu soruşturma kapsamında hakkında olumsuz kanaat getirilen kişiler kadroya geçme imkânlarından yararlanamayacak.

Soruşturma sonrasında hakkında olumlu kanaat getirilen kişiler ise sözleşmeli personel olarak kadroya geçirilecek. Kadroya geçirilecek olan taşeron işçilerinin statüsü 4E şeklinde belirlendi. Çalışanlar yaptıkları işlere devam edecekler ama eğitim durumlarına göre kendilerine uygun olan işlere aktarma yapılabilecek. Bu düzenleme çerçevesinde ücrete dair bir standart sağlanacak. Aynı işe aynı maaş ilkesi çerçevesinde ödemeler gerçekleştirilecek.

KADRO İÇİN 65 YAŞ SINIRI
Sözleşmenin geçerli olması için işçilerin görevlerinden ayrılmamaları gerekmektedir. Kadroya geçirme sürecinden yararlanmak için 65 yaşını doldurmamış olmak şartı aranacak. Sözleşmeli çalışanlara yönelik performans kriterleri belirlenecek ve sözleşmeli kadroya geçirilen taşeron işçilerinin tayin hakkı olmayacak. Emekliliklerinin SSK statüsünde hesaplanacağı sözleşmeli çalışanların maaş artışları kamu personeli ile eş zamanlı gerçekleşecek.Yorum Yap