13 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Taşeron Kadro Konusunda Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları

13/11/2016 - 23:15

Taşeron son dakika gelişmeleri gelmeye devam ederken binlerce çalışanın kadro konusunda endişeli bekleyişi sürüyor. Taşerona kadro konusunda merak edilen pek çok sorunun cevabı sizlerle. İşte detaylar...
Taşeron Kadro Konusunda Merak Ettiğiniz Soruların Cevapları

Kamuda asıl ve yardımcı iş yapan 720 bin taşeron işçiye kadro yolu açıldı. Özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edilmek için şartlar var. İşte taşeron işçilerin kadro formülü….

DÜZENLEME KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR?
Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerindeki yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personel, düzenleme kapsamında bulunuyor..

KADROYA ALINMAK İÇİN ŞARTLAR NELER?
Taşeron işçilerin 1 Kasım’dan önce kamu kurumlarında çalışıyor olması ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekiyor. Bu kişilerin, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıması gerekiyor. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak..

ÇALIŞMA SÜRESİ SINIRI VAR MI?
Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak görev yapıyor olması şartı aranacak..

BAŞVURU NE ZAMAN YAPILACAK?

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde kendi kurumlarına başvuruda bulunacak..

ALIM NASIL OLACAK?
İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşupoluşmadığını değerlendirecek, memur olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı yasadaki gereken şartların taşınıp taşınmadığını, ihdas edilmesi gereken pozisyon sayılarını belirleyecek. Daha sonra kurum düzeyinde bir vize işlemi yapılacak. Örneğin; üniversite hastanesinde kaç kişi istihdam edilmesi gerekiyor, talep neyse ona göre hem sayı hem de isim vizesi yapılacak. Maliye Bakanlığı’nın verdiği pozisyon sayısı belli olduktan sonra bu sınav süreci işleyecek. O sınavı geçenler de pozisyonlara atanabilecek..

GÖREV DEĞİŞECEK Mİ?
Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak. Geçiş sürecinde kendileriyle yapılacak özel sözleşmelerde de bu husus sözleşme altına alınacak..

HERKES ALINACAK MI?
Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu kadar personel alınacak..

BELEDİYELERDE DURUM NE OLACAK?
Belediyeye veya belediyenin bağlı kuruluşuna karşı bir asıl işveren yanında çalışan kişiler kapsama alınacak..

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?
Kurumların ihtiyaçlarına göre yapılacak sınavlarla eleman alınacak. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Her kurumun kendi özelliğine göre bir sınav sistemi getirilecek..

HANGİ STATÜYE ALIM OLACAK?
Bugün kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, 4B sözleşmeli memur personel statüsü var. 4C denilen geçici personel statüsü var. Bir de 4D denilen kamu işçisi statüsü var. Taşeron işçiler ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilecekleri için yeni bir statü olacak..

KADRO GÜVENCESİ VAR MI?
3’er yıllık sözleşme dönemleri olacak. Dolayısıyla çalışan bu statüye atandıktan 3 yıl sonra sözleşmesi yenilenecek..

MAAŞLAR DEĞİŞECEK Mİ?
Taşeron işçiler halihazırda kendi çalıştıkları işlerinde ne kadar ücret alıyorlarsa onu alacaklar..

ZAM YAPILACAK MI?
Atandıktan sonra memurlar ve diğer sözleşmeli personelin tabi olduğu toplu sözleşme hükümlerine tabi olacaklar. Memurlarla aynı zam oranlarını alacaklar..

EMEKLİLİK ŞARTI NE ?
4A’lı denilen SSK’lı işçilerle aynı haklara sahipler. Böylece primleri ve SSK girişleri geçerli olacak..

TAYİN VE YÜKSELME HAKKI OLACAK MI?
Özel sözleşmeli personel pozisyonunda istihdam edilecekler. Emekli oluncaya kadar bu pozisyonlarında çalışmaya devam edecekler.

www.ahaber.com.tr11 Yorum

 

 • ramazan genç :

  14 Kasım 2016-10:31

  kadromuz inşallah alacağız Allahın izniyle
  0  0
 • Tahsin :

  14 Kasım 2016-11:29

  Hîçbir sözlerine inanıyorum çok sıkıldık artık bunlardan
  0  0
 • Oguz :

  14 Kasım 2016-15:29

  DARBEYİ ENGELLEYEN VE ŞEHİT DÜŞEN ASGARİ ÜCRETLİ VATAN SEVERLERDİR BUNU BİLMEZLERMİ 1300 MAAŞ ALAN 600 KİRA VEREN DİĞER MASRAFLARI SAYMIYORUM YAZIK BU KADAR İŞCİYE TAŞERONA YAZIK HAKSIZLIK DİZ BOYU BİZİ İŞE SİZ ALDINIZ YA KOMPLE ÇIKARTIN YADA YAŞANILABİLEN REFAH SEVYESİNE GETİRİN ARTIK
  0  0
 • Dadaş :

  14 Kasım 2016-19:13

  Alırsın kadroyu bekle devlet taseronu olursan belki oda psikolojinizi rahatlatır sirket yemiyor diye hahaha aktrollerrrr:)
  0  0
 • Ossooo :

  14 Kasım 2016-19:16

  Yasasın ak taseron sırketler…para lazım gençler
  0  0
 • hüdai :

  14 Kasım 2016-19:21

  DEGERLİ KARDEŞLERİM DER GERİSİ TIRTTTT ? Calısana emekliye kol saati Dünyanın güclu ekonomisi olan ulkelerinden civvvvv
  0  0
 • yücel :

  14 Kasım 2016-20:19

  slm ben 4,5 sene belediyede calıştım 4 aydır karayollarında calısıyorum yasadan yararlana bilirmiyim
  0  0
 • selçuk :

  15 Kasım 2016-07:56

  Lazım değıl kadro madro Allah Ülkeme Devletime Milletime Zeval vermesin gerisi bir şekilde hallolur …..
  0  0
 • veli :

  15 Kasım 2016-14:17

  -çcocuğunun eğitim durumun dan yayın olmalı? ? Elinden dolayı tayin olabilmeli? 12 ayda bitmeli 2017 yılında ilk maadımuzu alalım yeter artık
  0  0
 • metehan :

  15 Kasım 2016-14:50

  kadro felan yok kardeşim halen birileri bizim sırtımızdan zengin olmaya devam edecek 1400 lira maas alıyorum 600 tl kira veriyorum anlamadığım nokta şuraya şu kadar milyar dolar yatırım yaptık buraya bukadar yaptık diyorlar paralar havada ucusuyor neden halen bizim bi maaşımız bu kadar dert oldu devlete işçiye güzellik yapmanın zamanı gelmedimi kuruduk bittik ya bizim belediye baskanı anca spor salonu acıp sanatcı davet ediyor paralar havalara sacılıyor allah din kitap diyorsunuz ama bizim hakkımızı inan koruyan yok…
  0  0
 • Fetullah oğuz :

  24 Kasım 2016-12:59

  Ben işe 4 Aydın gireli oldu yeşerin bu yasa Benin’de kapsıyormuş yoksa tüm taşeron calısanlarınamı söşlemeli olacak beni bilgilendirseniz sevininirim
  0  0