19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Taşeron Son Dakika Gelişmeleri Kadro Habercisi

19/11/2016 - 20:24

Taşerona kadro yolu açıldı. Yaklaşık 720 bin taşeron işçinin 1 yıldır devam eden mücadelesi sonrasında meyveler toplanmaya başladı. Başkanlık sistemi öncesinde taşeron işçinin kadro işini halletmek isteyen hükümet düğmeye bastı. 3 seçenek üzerinden biri seçilecek ve kadro işlemleri başlatılacak.
Taşeron Son Dakika Gelişmeleri Kadro Habercisi

Yüz binlerce taşerona kadro verilmesi konusundaki süreç netlik kazanmaya başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatı ve taşeron işçiler konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ülke genelinde yaklaşık olarak 720 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro müjdesi konusunda hükümet kanadından yeni bir açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminarı ve taşeron işçilerle ilgili olarak; “Kıdem tazminatında adaletin, sürdürülebilirliğin olduğu bir çerçeveyi henüz oluşturabilmiş değiliz. Önümüzdeki hafta taraflarla görüşeceğiz” şeklinde açıklama yaptı. Taşeron işçilerle ilgili olarak ise “kamu personeli reformunu bir bütün olarak ele alacağız” dedi.

TAŞERON DÜZENLEMESİ

Taşeron işçilere yönelik yapılacak olan düzenlemeler konusunda taşeronlara yaş sınırı gelecek ve yaşı gelenler emekli edilecek. Kademeli olarak kadroya geçiş sistemi gelecek. Taşeron çalışmalarını değerlendiren bir ekonomi yetkilisine göre ise ilk önce 1 Kasım öncesindekiler kadroya alınacak. Sonrasında ise diğerleri kadroya geçirilecek.

SEÇENEKLER TARTIŞILDI
İlk seçenek, kamuda, asıl işleri yapanların kadroya alınması. Bu olursa yardımcı işlerde taşeronluk sürecek. İkinci seçenek taşeron çalışanlara, özel statülü bir sözleşme yapılması. Bakanların çoğunun fikir birliğinde olduğu üçüncü seçenek ise taşeron çalışanın 2017’de hayata geçecek olan Kamu Personel Rejimi’ne dahil edilmesi. Bu gerçekleşirse kamuda performans değerlendirme sistemi olacak. En çok merak edilen konu ise bu çalışmaların ne zaman başlayacağı ve karara bağlanacağı.Yorum Yap