18 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Taşerona Kadro Konusu Mecliste Görüşüldü! Kadro Yolunda 3 Seçenek Var

18/11/2016 - 12:04

Taşeron son dakika gelişmeleri binlerce işçi tarafından yakından takip ediliyor. Uzun süredir verilecek karar merakla bekleniyor. Bakanlar Kurulu son toplantısında konuyu masaya yatırdı. 3 seçenek üzerinde duruldu. Taşerona kadro konusunda son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip verecek.
Taşerona Kadro Konusu Mecliste Görüşüldü! Kadro Yolunda 3 Seçenek Var

Taşeron işçilerin bekleyişi sürerken gelişmeler gelmeye devam ediyor. Hükümetin seçimlerde vaat ettiği 720 bin taşeron çalışanın kadroya alınmasıyla ilgili çalışmada yeni bir gelişme yaşandı. Bakanlar Kurulu’nun son toplantısında ele aldığı önemli gündem maddelerinden birini, taşeron sorununun çözümü oluşturdu. Henüz net bir karar çıkmasa da bakanlar üç alternatif üzerinde yoğunlaştı. Ancak son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek.

SEÇENEKLER TARTIŞILDI
İlk seçenek, kamuda, asıl işleri yapanların kadroya alınması. Bu olursa yardımcı işlerde taşeronluk sürecek. İkinci seçenek taşeron çalışanlara, özel statülü bir sözleşme yapılması. Bakanların çoğunun fikir birliğinde olduğu üçüncü seçenek ise taşeron çalışanın 2017’de hayata geçecek olan Kamu Personel Rejimi’ne dahil edilmesi. Bu gerçekleşirse kamuda performans değerlendirme sistemi olacak. En çok merak edilen konu ise bu çalışmaların ne zaman başlayacağı ve karara bağlanacağı.

‘2017’DE ÇÖZERSEK 41 KERE MAAŞALLAH’

Bakanlar Kurulu’nda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, “1 Ocak itibarıyla kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. 41 yıllık bir konu. 2017’de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.



2 Yorum

 

 • Mahir Taşdemir :

  18 Kasım 2016-16:34

  Seçim hezimetinden sonra Taşerona verilen söz bu değildi gözüken o ki taseronlar kullanıldı




  0



  0
 • Mehmet güzel :

  19 Kasım 2016-14:01

  Taşerone verilen söz bu degildir yardımcı iş asıl iş yapan degil söz 720.bin kadroya almak.




  0



  0