9 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Taşerona Kadro Konusunda İşçi ve KPSS Mağdurları Karşı Karşıya

09/01/2017 - 19:56

Taşeron işçileri kendilerine verilen kadro sözünün yerine getirilmesini bekliyor. Yasa taslağı üzerinde çalışmaların devam ettiği ifade edilirken KPSS ile atanma bekleyen memur adaylarından eleştiriler gelmeye devam ediyor.
Taşerona Kadro Konusunda İşçi ve KPSS Mağdurları Karşı Karşıya

Uzun bir süredir kadroya geçmek için bekleyen taşeron işçilerinin kadroya geçmesi için yasal süreçte sona gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarla umutlanan taşeron işçileri 2017 yılında kadro sahibi olacaklarına inanıyor.

Taşeron işçilerinin kadro beklentisi ise KPSS ile atanamayan memur adaylarının eleştirilerine neden oluyor. Taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesi konusuna gelen okur yorumlarında herkesin sınav ile atanması gerektiği ifade ediliyor. Uzun süredir KPSS ile memur olmak için uğraş veren adaylar, taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesini kendileri açısından haksızlık olarak görüyor.

Taşeron işçileri ise, uzun süredir çalıştıkları işlerinde en az kadrolu çalışanlar kadar performans sergilediklerini ifade ederek kadroya geçme taleplerinin emeklerinin sonucu olduğuna dikkat çekiyor. Eşit işe eşit ücret ve kadro taleplerinde bulunan taşeron işçileri kadroya alınmanın hak edilmiş bir durum olduğunu savunuyor.

KPSS ile atanmayı bekleyen memur adayları ise aldıkları eğitim ve girdikleri sınavlara rağmen henüz bir kadroya yerleşememekten şikâyet ediyor. Memur adayları, kendi çevreleri olmadığı için taşeron olarak bile herhangi bir işe giremediklerini ifade ederek taşeron işçilerinin sınavsız kadroya geçirilmesini eleştiriyor. 2017 yılında kamuya yapılacak olan alımların azaltılması nedeniyle mevcut tartışmanın devam edeceği tahmin ediliyor.20 Yorum

 

 • ücretli öğretmen :

  9 Ocak 2017-20:16

  Yıllarını devletine vermiş, hem eğitimini almış hem de mesleğinde uzmanlaşmış, fakat ataması yapılmayan ücretli öğretmene kadro yok, yandaşa var. Ayıplıyorum!
  1  27
  • ayhan :

   10 Ocak 2017-12:35

   Taseron kadro alıp öğretmen olmayacak. Sap la samanı karıştırmayın
   18   3
  • Taşeron işçi ? :

   10 Ocak 2017-20:34

   Sayın hocam sözlerinizde elbette haklısınız amma velakin taşeron öğretmen olayını ilk sizden duyuyorum ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçiler kadrolu memur ve işçilerle aynı işi yapıp ve hattâ daha fazlasını yapıp saatlerce mesaiye bırakılarak sosyal ve kültürel faaliyetleri elinden alınan kıdem tazminatından mahrum asgari ücretli kişilerdir. Birazcık daha düşünüp yorum yapmanızı tavsiye ederim.
   12   0
 • Taşeron :

  9 Ocak 2017-22:37

  TAŞERON işçiler çoğu Üniversite mezunu kpss girdi puanıda var bizde atanamıyoruz kadro azlığında burada her iki tarafında mağduriyeti devletin kamuda Taşeron sisteminde personel çalıştırmasından kaynaklanıyor ben 2 üniversite mezunu atanamsyan öğretmen olarak işsiz kalmamak için Taşeron sisteminden çalışıyorum Taşeronda kadroyu hak ediyor kpss girende sorun kamuda yanlış istihdamından kaynaklanıyor
  25  0
 • ahmet altun :

  10 Ocak 2017-01:10

  taşeron işçilerin durumu farklıdır kapss ye memur olmak için sınava girenlerin durumu farklıdır eline paspas alan temizlik yap deseler yaparlarmı o eğitimli kpss adayları git tuvalet yıka git hastanın kıcını temizle deseler temizlerlermi git tıbbi atık ları topla hastalık riski tasıyan poşetleri tasırlarmı kanalizasyon temizlerlermi kpss adayları bu haberi yaparak sadece toplumda birbirine girmesine neden olan insanlar arasında ikili tartısmalara neden olmaktasınız bu haberi yapmanızdan ötürü sizi KINIYORUMböyle bir haber yaparak sadece
  38  2
  • Zafer tombak :

   10 Ocak 2017-05:14

   Ikisi arasinda cok fark var taseronlar isci kpss ile girenler memur
   Isci adam emekcidir.gece gunduz vardiya vardiya yagmur camur calisrken memur masa basinda aksam mesaisini doldurur.bende 2 universite okudum ama taseron isciyim.
   24   0
  • Kaptan :

   10 Ocak 2017-07:59

   Hic biri. Yapmaz temizlik isini. Aimd . Cikmislar. Atip tutuyolar. Saygisizlar
   21   1
  • Yakup :

   11 Ocak 2017-10:15

   Helal olsun kardeşim çok doğru söylüyorsun. Doğru söze ne hacet
   4   0
 • ayfer maden :

  10 Ocak 2017-10:41

  Sıra bize gelincemi haksizlık.Ayni kurumda caliştigimiz kadrolular hep hakkiylamı geldiler.Bu vebali yuklenen varmi…
  17  0
 • ayhan :

  10 Ocak 2017-12:31

  Taseronlarda kpss magduru benim gibi..bos islerle ugrasiyorlar
  10  0
 • Ali yıldız :

  10 Ocak 2017-14:29

  devlet dairesine gelip yatanlar dışarıda ek iş yapıyor. Devletin işini önemsemiyorlar. Hepsi haksız kazanc elde ediyor
  0  1
 • Yavuz KILIÇ :

  10 Ocak 2017-15:31

  iyide devlet zaten KPSS ile çok yoğun bir alım yapmıyor ki alınanların sayısı belli kpss ile 3.5 milyon kişi girmiş kpss’ye alım 350 kişi ayrıca taşeronun yaptığı işleri kpss ile atananlar yapmıyor örneğin güvenlik, temizlik, veri hazırlama, yemek hane bunlar kpss ile atanarak yapılan işler değil kaldıki taşeronlara verilmiş bir söz var tek başına iş başına taşerona kadro diye.
  7  0
 • Taseron :

  10 Ocak 2017-16:51

  Taseronum kpssliyim ne olcak ulan taseronu nesaniyonuz muptezeller taseronlar hanzomu cahilmi hayirdir
  9  0
  • ayhan :

   10 Ocak 2017-17:44

   Aynen.hemnonlisans hemde lisans diplomam var.10 yildirda taseronum.kpss yede devamlı girerim
   7   0
 • İbrahim önel :

  10 Ocak 2017-19:37

  Taseron işçilerin memurlar gibi masa başında oturmak gibi amacı yok ki belediyede çalışan biri olarak kpss sınavına girenler yollarda asfalt parke taşı üst yapı çalışmasını yapacaklarını sanmam.kış aylarında karla mücadele yazın sıcakta çalışan taşeron işçileri sadece haksızlığa dur demek istiyor.
  6  0
 • taşören köle :

  11 Ocak 2017-21:17

  ne alaka bu kppse ya biz temizlik personeliyiz bu kpss memuruna pas pası verseler ellerine .derki ben bunun için okumadım der .birde hakaret eder ey kpssli sen bunu yaparmısın hergün.acaba bugün işten atılırmıyım korkusu olmasındiye.biz kadro istiyoruz birde hakkımız olanı aradaki mütahit almasın istiyoruz .sen taşören ne bilirsin he
  4  0
 • kemal :

  11 Ocak 2017-22:59

  Taşeron işçinin ucuz emek mücadelesiyle, iki senede bir sınava girip aradaki zamanı herhangi bir katma değer üretmeden geçiren kimi insanların yakınması arasında hiçbir ilgi yok. Bu mantık yürütmeyle kpss kazanamamaları normal.
  1  0
 • Adsm taşeron :

  12 Ocak 2017-01:33

  Taşeron sistemi kökten kalkmadığı sürece kpss den 90’da alsanız atanamazsınız.! Akıllı olmak lazım.Taşeronda çalışanların hepsini siz ilkokul mezunu olduğunumu sanıyorsunuz? Asla tabiki de değil.Kadro verilecekse En az lise mezunu olup bulunduğu kurumda en az 5 yıl çalışmış olma şartları konulup asıl işi yani (Bulunduğu kurumda yapılan işi kadrolularda yapıyorsa) bu gibi işlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmaları HAK larıdır.Eşit işe eşit maaş verilmesi lazım..
  0  1
 • Sakir :

  12 Ocak 2017-09:30

  Ya varya bu millet olsun devlet olsun bikere kibirli hepside biz sanki okumadikmi biz sanki somalidenmi geldik uyuz ekmek dusmanlari memurlar aksama kadar yemek yiyorr kamuda baska bir ise yaramiyolar ozaman onlarda taseron calissin kardesim herkes esit olsun bizde kpss ye girdik
  0  0
 • Üniversiteli taşeron :

  12 Ocak 2017-09:41

  bende üniversite mezunuyum taşeron olarak çalışıyorum kpss ile atanıp temizlik yapmak isteyen üniversiteli tanımıyorum insanlar sadece haklarını arıyorlar kimsenin çekemediği yükleri yüklenip hor görülüp işten çıkarılma korkusu ile çalışıyorlar bende buna dahilim sosyal hakları yok ücreti söylemeye gerek yok biraz daha adil düşünceye davet ediyorum
  2  0