3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Tatil İçin En İyi 8 Ülke!

03/05/2016 - 5:48

Tatil İçin En İyi 8 Ülke!

Tatil için tercih yapmakta zorlanıyor musunuz? Rehber eşliğinde bir tatil yapmak yerine kendi keşiflerinizin yer alacağı bir tatil istiyorsanız ve ülke seçimi konusunda ikilemde kalıyorsanız sizler için Avrupa’da tatil yapılacak en iyi 8 ülkeyi en iyiler listesine aldık. Tatil yapacak olanlar için en güzel 8 Avrupa ülkesinde nerelere gidilir ve ne yapılır?

8- Yunanistan

Aslında Avrupa’nın bir çok ülkesine göre bir hayli gölgesinde kalsa da, yaz aylarında adaları ile ün yapan Yunanistan, bu konuda her ne kadar listenin son sırasında yer alsa da, adaları ile tatil için çok iyi bir tercih olacaktır. Ada tercihi yapmak istemeyenler ve şehir içinde kalmak isteyenler için ise pek iyi tercih olmayabilir. Fakat adaları eşsiz güzellikte olması nedeniyle listede yer veriliyor.

yunanistan

7- Çek Cumhuriyeti

Avrupa’ya gidecekler arasında en çok önerilen ülke ve Prag şehri listelerde mutlaka yer alıyor. Aslında çok fazla cazibesi olmasa da, hissettirdiği sakinlik ve özellikle kış aylarındaki atmosfer, bir çok turisti kendine aşık etmeyi başarmıştır. Listede yer vermeden edemedik.

cekcumhuriyeti

6- Hollanda

Avrupa’nın en farklı şehirlerinden biri. Kurallar bir çok ülkeye göre daha hafif diyebiliriz. Serbestlik ve özgürlükler ülkesi olarakta lanse edilir. Hollanda genellikle Amsterdam ile anılır fakat sadece Amsterdam’dan ibaret olmayan, kanalları ve bisikletleriyle ünlü oldukça güzel bir ülkedir. Farklı tadlar ve heyecanlar için tercih edilebilecek bir ülke olduğunu söylemek mümkün.

amsterdam

5- Portekiz

Avrupa’nın önemli kentleri arasında gölgede kalmış bir başka ülke diyebiliriz. Gidenler aslında gölgede kalmadığını çok net anlıyor. Muazzam bir ülke olduğunu söylemek mümkün. Porto’nun muhteşem görkemli köprüsü, Eiffel kulesinden kalan parçalarla inşaa edilmiş olması oraya farklı bir enerji kattığı kesin. Porto’nun şarap mahsenleri ise büyüleyici nitelikte. Portekize gidip şarap mahsenlerinde şarap tatmak ise eşsiz keyif diyebiliriz. Lisbon ise farklı bir dünya. Porto’dan daha hareketli ve canlı bir şehir olduğunu söylemek mümkün.

porto

4- Macaristan

Listenin üst sıralarında Macaristan’ın ne işi var diye düşündüğünüzü duyar gibiyiz. Fakat Budapeşte’yi gören hiç kimse bu listede Macaristan’ın üst sıralarda neden yer aldığını yadırgamaz. Tuna nehrinde tekne turu, mükemmel ışıklar, şehirdeki o enerji insanı adeta alıp götürüyor. Tek handikapı Macaristan’da en güzel yerin Budapeşte olması ve çok fazla alternatifinin olmaması.

budapeste

3- Fransa

Listenin en iyi üç ülkesinde ise atmosfer birhayli değişiyor. Çünkü en iyi üç ülkede birden fazla şehir ön plana çıkıyor. Bunlar arasında Fransa, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Paris’te görülmesi gereken 9 ayrı nokta, tourist information tarafından size verilen haritada işaretli olacaktır. Bunlar arasında Eiffel kulesi, Louvre müzesi, Champs-Élysées gibi önemli alanlar mevcuttur. Fransa’da sadece Paris değil Cannes, Nice, Lyon gibi önemli kentler de yine ciddi derecede merak edilen ve gidilmesi gereken yerler diyebiliriz.

paris

2- İspanya

Madrid mi Barcelona mı diye kafada beliren sorulara aslında yanıt vermek uzaktan zor olsa da gidip görenler için pek zor olmaz. Madrid daha düz bir şehir fakat Barcelona’daki hayat bir başka güzel. Dünya’nın önemli sayılan yapıları burada yer alıyor. Burada La ambla caddesinde doyasıya dolaşmak, Gaudi eserlerini incelemek ve hatta fırsat olursa Nou Camp’ı dolaşmak asla es geçilecek şeyler değildir.

ıspanya

1- İtalya

İlk sırada İtalya! Milano, Pisa, Fiorentina, Roma ve daha bir çok kent. Nereden başlasak diye kararsız kalabilirsiniz. Roma’ya büyü yapılmışcasına aşık olacaksınız. Roma’da İspanyol merdivenleri, aşk çeşmesi, Kolezyum ve tarihi bir çok esere tanıklık edeceksiniz. Pisa kulesinde poz vermek için şekilden şekile girebilirsiniz. Milano’da ise bir moda rüzgarına kapılmanız mümkün.

romaYorum Yap