19 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Tecavüz Yasası Pedofili Korkusunu Yeniden Başlattı

19/11/2016 - 13:08

Tecavüz yasası ortalığı karıştırdı. AKP cephesi her ne kadar bu tecavüzcüyü savunan bir yasa değil, mağduriyeti gidermek amaçlanıyor dese de hem CHP'li vekiller hemde vatandaş önergenin kesinlikle kabul edilmemesi gerektiğini belirtti. Tecavüz yasası ile birliktede pedofili ne demek soruları yükselmeye başladı. Nedeni ise bu yasanın pedofilileri koruyabileceği olarak ifade edildi.
Tecavüz Yasası Pedofili Korkusunu Yeniden Başlattı

‘Cinsel İstismar’ ile ilgili önergenin meclise sunulması ile birlikte hem siyasiler hemde vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Önergeyi meclise sunan vekiller bunun tecavüzcüyü koruyacak bir tasarı olmadığını, sadece kadının mağduriyetinin giderilmesi için çıkartılacağını savundu. Ancak bu açıklama başta CHP’li vekiller olmak üzere hiç kimse tarafından kabul görmedi.

Milyonlarca kişi sosyal medyada birleşirken, tecavüzcü sapıkların bu yasayı arkalarına alarak daha rahat suç işleyebileceklerini savundu. CHP’li vekiller ise Atatürk’ün meclisinde böyle bir tasarının gündeme getirilmesi bile suç olmalı dendi. AKP cephesi CHP’yi ortalığı karıştırmakla suçladı. Gelen tepkiler üzerine geri adım atılması beklense de AKP’li vekiller önergeyi geri çekmeyeceklerini belirtti.

İşte O Belge
tecavuz

Karar CHP tarafından sert bir dille reddedildi. AKP cephesi ise olayın çarpıtıldığını dile getirdi.

Bekir Bozdağ Kararın Çarpıtıldığını Söyledi

“Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.

Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye’de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.’daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434’ü) Ak Parti, 2004’te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK.’da “adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler” başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.’da; “kişilere karşı suçlar” kısmında, “vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar” arasına Ak Parti hükümeti aldı. Eski TCK.’daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı(Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti’yi buradan vurmak, haksızlıktır.”

Pedofili Nedir?

Önergenin, pedofili hastası olan sapıkları kapsamayacağı belirtilse de böyle bir yasa çıkması durumunda sonuçlarının kötü olacağı düşünülüyor.

Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık. Bu rahatsızlığa sahip kişilere pedofil ya da sübyancı denir.1 Yorum

 

  • Tprk90 :

    19 Kasım 2016-21:53

    Bu yasanın meclise sunuluyor olmasi bile inanılır gibi değil…
    0    0