18 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Tecavüze Uğrayan Kadın Tecavüzcüsüyle Evlenecek! İşte Akıl Donduran Kararı

18/11/2016 - 11:49

Mecliste tecavüz gerginliği yaşanıyor. AKP'nin meclise sunduğu önergeye göre cinsel istismara uğrayan kişi, fail ile evlenebilecek. CHP'den Tuncay Özkan karara büyük tepki gösterirken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise kararın çarpıtıldığını açıkladı.
Tecavüze Uğrayan Kadın Tecavüzcüsüyle Evlenecek! İşte Akıl Donduran Kararı

AKP, “cinsel istismar” suçlarında mağdur ile failin evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesini öngören önergeyi Meclis’e sundu. Önerge AKP’li 8 vekilin önergesi ortalığı karşıştırdı CHP cephesi büyük tepki gösterirken AKP cephesinden Bekir Bozdağ ise konunun çarpıtıldığı belirtti.

Önergeyi Twitter adresinden paylaşan CHP Milletvekili Tuncay Özkan, “AKP, kadını tecavüzcüsüyle evlendirip, tecavüzü meşrulaştıran önergesini yeniden Meclis’e getirdi.Tecavüz normalleşiyor,tecavüzcü aklanıyor!” diye yazdı. Twitter üzerinden tepkisini ortaya koyan Özkan, yapılanların akla mantığa sığmadığını belirtti.

İşte O Belge
tecavuz

Karar CHP tarafından sert bir dille reddedildi. AKP cephesi ise olayın çarpıtıldığını dile getirdi.

Bekir Bozdağ Kararın Çarpıtıldığını Söyledi

“Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.

Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye’de en önemli tedbirleri Ak Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.’daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434’ü) Ak Parti, 2004’te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK.’da “adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler” başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.’da; “kişilere karşı suçlar” kısmında, “vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar” arasına Ak Parti hükümeti aldı. Eski TCK.’daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı(Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan Ak Parti’yi buradan vurmak, haksızlıktır.”Yorum Yap