1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Tereyağ Açıklaması Tepki Topladı!

01/05/2016 - 18:10

Tereyağ Açıklaması Tepki Topladı!

Dünyaca ünlü Türk kardiyolog Canan Karatay, ülkemizde birbirinden ilginç sağlık ve beslenme önerileri ile tanınıyor. Bu konuda birçok kitabı bulunan ünlü tıp kadınının verdiği tavsiyeler aslında yanlış değil. Aksine bilim insanları tarafından da kanıtlanmış ve gelişmiş ülkelerde uygulanan şeyler. Ancak, ülkemizde doğru bilinen yanlışların sayısı ve kulaktan dolma bilgilerin zaman içerisinde kalıplaşarak kabul edilmesi bir takım ön yargılara sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen bir dizi etkinlik kapsamında, programın davetlilerinden biri olan Prof. Dr. Canan Karatay, “Zeytinyağı yağ değildir, ana sütünün aynısıdır” ve “Çaya eskiden şeker yerine tereyağ katılırdı. Tereyağının hiçbir zararı yoktur.” açıklamaları ile gündeme oturdu.

Küçükçekmece Belediyesi’nin, vatandaşların aşırı kilolarından kurtulmalarını ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak adına gerçekleştirilen etkinliklerde, Prof. Dr. Canan Karatay çocuklara ve ailelere bir takım tavsiyelerde bulundu. Hobi bahçelerini gezerek çocuklarla birlikte biber ve domates fidesi diken Canan Karatay, doğal yağların önemli bir besin kaynağı olduğunu belirtti.

Yaptığı açıklamalarda, tereyağı’nın vücudun en önemli besin kaynağı olduğunu belirten Karatay, “doğal tereyağı”, “köy tereyağı”nı vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla tüketebilir dedi. Bir kardiyalog olarak kitaplarında tereyağı tarifi verdiğini ve insanlara evde doğal tereyağını nasıl yapabileceklerini anlattığını belirten Karatay, tereyağı’nın kalp sağlığı ve düzenli çalışması için önemli bir besin olduğunu ifade etti. Ayrıca tereyağının damar tıkanıklıklarını önlediğini ve doğal olduğu sürece köy yumurtasıyla yiyebilecekleri veya yemeklere katabileceklerini söyledi.

Çağ ve Tereyağı

Canan Karatay, yaptığı açıklamada dikkat çeken bir bilgi daha verdi. Orta Asya’da yaşayan insanların çaylarına şeker yerine tereyağı koyduklarını söyleyerek, bizim de kültürümüzde şeker üretilmeden önce çayın tereyağı ile içildiğini belirtti. Tereyağının hiçbir zararı olmadığını söyleyen Karatay, bu konuda yaptığı açıklamalar ile yine çok konuşuldu.

Yapılan araştırmalara göre doğal tereyağı, vücut sıcaklığında katı hale gelemiyor. Bu sebeple tüketilen doğal yağlar arasında vücutta sıvı halde sindirilebildiği için en önemli besin kaynakları arasında gösteriliyor.Yorum Yap