15 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

Teröre Karşı İslam İttifakı Kuruldu

15/12/2015 - 11:18

Teröre Karşı İslam İttifakı Kuruldu

Aralarında Mısır, Ürdün, Katar ve Pakistanın da olduğu Teröre Karşı İslam İttifakı Suudi Arabistan devlet televizyonuna konuşan savunma bakanı Muhammed Bin Selman tarafından duyuruldu.

İttifakın, sadece IŞİD değil, tüm terör unsurlarına yönelik yürütüleceğini ifade eden Muhammed Bin Selman “Katılımcı ülkeler Suudi Arabistan öncülüğünde askeri bir ittifak kurulmasını onayladı, Operasyon merkezi ise Riyad’da olacak” dedi.

Suudi Arabistan’dan yapılan açıklamada, “Katılımcı ülkeler Suudi Arabistan öncülüğünde askeri bir ittifak kurulmasını onayladı. Operasyon merkezi Riyad’da olacak” deniliyor amacının ise “Mezhebi ya da adı ne olursa olsun tüm kötülüklerden İslam halkını korumak” tır denildi.

Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, ‘Teröre karşı İslam ittifakı’ olarak adlandırılan yeni yapının sadece Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı değil, karşılaşılan tüm ‘terörist’ gruplara yönelik olarak mücadele edeceğini belirtti.

Açıklamada ittifakın amacı ise “Mezhebi ya da adı ne olursa olsun tüm kötülüklerden İslam halkını korumak” olarak tanımlandı.

İran, Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan ittifakta yer almıyor.

ABD, son aylarda özellikle Körfez ülkelerinin IŞİD’e karşı askeri anlamda daha etkin bir rol oynaması gerektiğini ifade ediyordu.

Konuyla ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, “Teröre karşı İslam ülkelerinin birlikte bir ses  vermeleri, terörle İslam’ı özdeşleştirme çabası içinde olanlara verilecek en iyi cevaptır. Bu bağlamda nerede, kimler tarafından olursa olsun terörle mücadele  bağlamında bir toplantı tertip edilirse Türkiye orada elinden gelen katkıyı vermeye hazırdır. İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çabanın da doğru yönde  atılmış bir adım olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.Yorum Yap