17 Şubat 2017

Muhammet Negiz

Torun Bakım Maaşının Başvuruları Uzatıldı

17/02/2017 - 21:46

Torun bakım maaşının başvurularının dondurulduğunun açıklanmasının ardından yeni bir açıklama daha geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, torun bakım maaşı başvuruları 20 Şubat tarihine kadar uzatıldı.
Torun Bakım Maaşının Başvuruları Uzatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada torun bakım maaşı başvurularının dondurulduğu açıklanmıştı. Bakanlık tarafından yapılan son açıklamada başvuruların 20 Şubat tarihine kadar uzatıldığı duyuruldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre torun bakım maaşı ya da büyükanne maaşı başvuruları tekrar başladı. Maaş başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar 20 Şubat 2017 tarihine kadar başvuru işlemlerini tamamlayacak.

Torun Bakım Maaşı Başvuru Şartları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre torun bakım maaşından yararlanabilmek için belirli şartlar belirlendi. Bu şartlar internet üzerinden şu şekilde duyuruldu;
– Türk vatandaşı olmak,
– Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,
– Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
– Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması
– Annenin en az 18 yaşında olması,
– Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu’na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
– Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,

– Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,
– Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
– Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
– Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.
– Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecek.
– Proje kapsamında yalnızca Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerinde ikamet edenler başvuru yapabilecek.

Bağlantılı Haber  Torun Bakım Maaşı Başvuru Durumu Sorgulama İşlemleri


Yorum Yap

 

film izle 2017 cs go crosshair kafa topu