30 Ağustos 2016

Kadir Çalışkan

Toyota’dan Otomobil Yapımı Dersi!

30/08/2016 - 18:40

Toyota’dan Otomobil Yapımı Dersi!

Otomotiv sektörlerinin liderlerinden biri olan Toyota, yeni projesi ile bir hayli ses getireceğe benziyor. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 20 lisede uygulanacak bu proje dâhilinde lise öğrencilerine çeşitli dersler verilecek. Otomobil yapımı ve yazılım kullanımı üzerine işlenecek olan bu dersler, liseli gençlerin ilgisini fazlasıyla çekecek gibi görünüyor.

1 yıllık eğitim planlamasına göre ders alacak olan öğrenciler, yakıt hücreli otomotiv araçları üzerine yoğunlaşma şansı bulacak. Toyota, bu şekilde geleceğin mühendislerini keşfetme fırsatı da bulacak. Ar-Ge çalışmalarına milyon dolarlar harcayan şirketlere iyi bir örnek teşkil edecek olan bu projeden yüksek verim alınması amaçlanıyor. Bu kapsamda derslerde başarı gösteren öğrencilerle yakından ilgilenecek olan Toyota yetkilileri, başarılı öğrencileri kendi bünyesine katmayı planlıyor. Derslerde çevre dostu yakıt teknolojileriyle ilgili bilgiler de sunulacak. Bu konuda birçok çalışma yapan Toyota, halihazırdaki projelerini, bu sisteme entegre etmek adına yoğun çaba harcıyor.

Lise öğrencileri, Toyota tarafından verilen dersler sayesinde otomobil üretiminin tüm süreçlerini öğrenmiş olacaklar. Teknolojik ve fiziksel uygulamaların esas alınacağı bu dersler, sadece teoriye dayalı olmayıp pratik çalışmalarla da desteklenecek. Böylece öğrencilerin otomobil üretimindeki tüm süreçlere vakıf olmaları planlanıyor. Toyota yetkilileri, derslerde Toyota otomobillerde kullanılan parçaları ve teknikleri öğreterek başarılı öğrencilerin kendi bünyelerine girmelerini sağlayacak. Böylece geleceğin Toyota çalışanları, lise sıralarından çıkmış olacak.

İlk olarak ABD’de uygulamaya konan bu proje, ileriki dönemlerde Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde de aktif olarak kullanılacak. Başta İngiltere, İtalya, Fransa ve Çin olmak üzere birçok ülkede uygulamaya konulacak olan bu sistemin Türkiye’de uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusu. Bakalım Toyota, yeni devreye soktuğu bu projede Türkiye’ye de yer verecek mi? Bu sorunun cevabını hep beraber bekleyip göreceğiz.Yorum Yap