5 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Trafik Sigortasında Hüsran!

05/09/2016 - 17:12

Trafik Sigortasında Hüsran!

2016 Yılı itibarı ile trafik sigortasında yaşanan artış beraberinde bir kaosu oluşturmuştu. Yükseltilen zorunlu trafik sigortası fiyatları, vatandaşı zor durumda bırakmış, konu mahkemeye taşınmıştı. Olumlu sonucun çıkması beklenirken yeterli adımların atılmaması ve beklenen kararın çıkmaması, fiyatlarda beklenen düşüşün yaşanmamasına neden oldu. Buna rağmen sigorta şirketleri iyileştirme yaparak ufakta olsa bir düşüş payı sağlıyor.

Araçtan Pahalı Sigorta!
En çok şikayet edilen konulardan biri ise, eski araç sahiplerinin yüksek sigorta fiyatları ile karşılaşması. 90-95 Model bir araç için 10 Bin liraya varan sigorta fiyatı çıkabiliyor. Sigorta şirketleri, zarar etmeme adına böyle bir politika izlemesi, birbirleri arasında da önemli etkileşime neden oldu. Bir çok sigorta şirketi, fiyatlarını yılın ilk yarısında tavan rakamlara çekmiş, önemli indirimler yapmamıştı. Ardından ise bir çok araç sahibi trafik sigortasını yaptırmadı.

Sigorta yaptırmayanlar için en büyük handikap ise, indirimden yararlanamama. Sigorta şirketleri, hasarsızlık ve süresi dolmadan yapılan yenilemelerde önemli bir indirim sağlıyor. Bu süreç içerisinde yenileme yapmayan ve trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri bu avantajı da elinden kaçırmış oluyor. Yeni sigorta yaptıracaklar ise en fazla parayı ödeyen kesim konumunda.

Fiyatlarda Düşüş Var!
Her ne kadar fiyatlar yüksek olsa da, düşüş yapılmadığı da söylenemez. Sigorta şirketleri rekabetten doğan ortamda daha fazla araca sigorta yapabilmek için fiyatlarından taviz veriyor. Yılın ilk yarısı ile kıyas edildiğinde 1500 Lira sigorta istenen bir araca şuan 1000 TL civarında bir rakam ile sigorta yapmak mümkün. Veya 1000 lira istenen bir araca 650 lira gibi bir rakamdan sigorta yapılabiliyor. Bu da araç sahiplerini bir nebze de olsa rahatlatmış durumda. Fakat yine de eski fiyatların 2-3 katı seviyesinde bir rakamdan sigorta yapılmasına tepki bir hayli fazla.Yorum Yap