11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Trafikte Görülmemiş Uygulama!

11/09/2016 - 10:01

Trafikte Görülmemiş Uygulama!

Türkiye tarihinde bu kurban bayramı daha önce yaşanmamış bir olaya şahitlik edecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, yaptığı bir duyuruda vatandaşa bayram süresince trafik cezası kesilmeyeceğini açıkladı. Şaşırtıcı bulunan bu kararın neticesinde sürücüler de pek alışık olmadığı bir durum ile karşı karşıya geldi. Doğru olup olmadığına ise vatandaşlar pek inanmasa da açıklama gerçek.

Açıklama Tedirgin Etti!
Bu açıklama ve uygulamanın ise doğruluğu tartışma yarattı. Kimileri tarafından kazaya davetiye olarak bakılan bu uygulama, kimileri tarafından doğru bulundu. Geçtiğimiz dönemlere bakıldığında özellikle özel tatil günlerinde trafik ekiplerinin daha yoğun şekilde denetleme yaptığı ve daha çok ceza yazdığı görülüyordu. Çok sayıda kişinin trafiğe dökülmesi, cezaları arttırırken, hız yapanlarında daha kolay ceza yemesi görülüyordu.

Peki ihlal yapan sürücüler ne olacak? En basit şekilde hız sınırını aşan, yasak park yerine park eden veya benzer çeşitli ceza teşkil edecek durumlarda sürücüler uyarı alacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu uygulamasının altında ise 15 Temmuz girişiminin olduğu aktarıldı. Verilmesi muhtemel cezanın bedelini 15 Temmuz Gecesi ödediniz şeklinde bir yanıt verilecek olan sürücüler, ihlal yapması halinde emniyet memurları tarafından bu şekilde karşılık bulacak. Bununla birlikte sürücülerin aynı hatayı tekrarlamaması için ise uyarılacak. Fakat ihlallere devam ettiği belirlenen sürücüler için trafik cezası yazılabilecek. Bu nedenle iyi niyeti suistimal ederek trafik kurallarını ısrarla ihlal edenler, bu uygulamada yer almayacak.

Uygulama Mobese kameraları, elektronik radas sistemi, denetim vb bir çok uygulamayı kapsıyor. Ayrıca ceza yazılmayacak tarihler sadece kurban bayramı değil 10-18 Eylül tarihlerini kapsayacak şekilde açıklandı. Bayram öncesi ve sonrası dönüş yolunda da yine ceza yazılmayacak.Yorum Yap