11 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Trump Obama Görüşmesi Sona Erdi

11/11/2016 - 0:02

ABD'nin yeni Başkanı Trump oldu. Clinton karşısında tarihi bir başarıya imza atan Trump, eski başkan Obama ile bir araya gelerek kritik bir görüşme gerçekleştirdi.
Trump Obama Görüşmesi Sona Erdi

Sadece ABD’yi değil tüm Dünya’yı yakından ilgilendiren görüşme sona erdi. ABD eski ve yeni başkanları bir araya gelerek çok kritik bir görüşmeye imza attı. Trump ve Obama, görüşmenin ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu.

Obama, Trump ile yaptıkları görüşmenin ardından “Önümüzdeki iki ay boyunca birinci önceliğim, seçilmiş başkanımızın başarılı olmasını sağlayacak geçiş sürecini kolaylaştırmak. Trump’ın ülkemizin karşı karşıya olduğu birçok meseleyle ilgili olarak ekibimle çalışma isteği beni cesaretlendirdi. Parti ve siyasi tercihlere bakılmaksızın hepimizin bir araya gelmesi, yüz yüze olduğumuz zorluklarla mücadelede birlikte çalışılması çok önemli.” dedi.

Obama Trump’a Güveniyor

Eşi Michelle Obama’nın da Trump’ın eşi Melania Trump ile bir görüşme yaptığını dile getiren Obama, geçiş süreci yaşayacak Trump ailesinin hoş karşılanmaları için çabaladıklarını ifade etti. Başkan Obama, “Sayın Trump, başarılı olmanız için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isterim, çünkü siz başarılı olursanız ülkemiz başarılı olur.” diye konuştu.

Trump Görüşmeden Onur Duyduğunu Belirtti

Donald Trump da daha önce hiç karşılaşmadığı Obama ile görüşmekten onur duyduğunu belirtti. Büyük saygı beslediği Obama ile görüşmesinin 10-15 dakika sürecekken 1,5 saat kadar devam ettiğini dile getiren Trump, “Başkan ile önerilerine başvurmak da dahil, gelecekte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesini kullandı.

ABD’nin 45. başkanı seçilen Donald Trump, 20 Ocak 2017’de ABD Kongresi bahçesinde düzenlenecek yemin töreninin ardından görevine başlayacak.Yorum Yap