23 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Tubidy Üzerinden MP3 İndirilmesine MÜYAP Neden Dur Demiyor!

23/10/2016 - 16:58

Tubidy sitesinden illgeal bir şekilde MP3 indirilmesi karşısında hem hukuk adamları hem de MÜYAP sessizliğini koruyor. Tubidy yapılan şikayetler sonrasında Google'dan ceza almıştı ancak yeterli değil.
Tubidy Üzerinden MP3 İndirilmesine MÜYAP Neden Dur Demiyor!

Tubidy isimli internet sitesi tüm uyarı ve şikayetlere rağmen korsan MP3 indirme işlemi yapılmasına imkan sağlamaya devam etmektedir. Konuyla ilgili hem hukuki hem de kamuoyu bilgilendirici bir çok girişim olmasına rağmen, korsan MP3 indirmeye dur denilemiyor.

Korsan MP3 ile en çok savaşması gereken MÜYAP bile, Tubidy karşısında sessizliğe bürünmüş durumda. Hem sanatçılar hem de sanat severler korsana karşı çaresizlik içinde olunmasına tepkili. Müzikseverler konuyu tekrar kamuoyuna taşıyarak, MÜYAP’a kuruluş amacını hatırlatmak istiyor.

MÜYAP NEDİR?
MÜ-YAP (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), Türkiye’de fonogram yapımcılarının bir araya gelerek oluşturduğu, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 42. maddesi gereğince kurulmuş olan bir meslek birliğidir. Kısa adı MÜ-YAP olan Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği, 3 Ağustos 2000 tarihinde İstanbul’da kuruldu.

MÜ-YAP, Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu üyesidir. Türkiye müzik endüstrisinin yüzde 80’lik bir kısmını; yabancı repertuarın tamamını temsil etmekte olup, kendisine üye bulunan 72 şirket nezdinde müzik yapımcılarını temsil etmektedir.

MÜYAP VE NE İŞ YAPAR?
Bütün yasal izinleri alıp, bedellerini ödeyerek, plak, kaset, CD, DVD, sayısal müzik vb. ses taşıyıcılarına tespitini yaparak, sadece bedeli karşılığı dinleyiciye ulaştırmasını sağlar. Ses kayıtlarının izinsiz olarak çoğaltılmasını ve kullanılmasını önlemek için mücadele etmek ve bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmektir.

Sonuç itibariyle MÜYAP illegal şekilde MP3 indirilmesine imkan sağlayan Tubidy sitesine karşı önlem almak zorundadır. Aksi halde korsan MP3 indirme işlemine teşvik edilecek ve müzik emektarlarının hakları gasp edilmiş olacaktır. En kısa sürede korsan MP3 indirme işlemi sağlayan Tubidy isimli sitenin yayınlarını durdurulması için çalışma yapılmasını önemle arz ediyoruz.Yorum Yap