30 Kasım 2016

M. Negiz

Türk Akımı Projesine TBMM’den Onay

30/11/2016 - 16:08

Dışişleri Komisyonu, Rusya ile ikili anlaşmalara ilişkin tasarıları görüştü. İki ülke arasındaki ilişkileri bir adım öteye taşıyacak olan üç yasa tasarısı yapılan oylama sonrasında kabul edildi. Oylanan yasa tasarılarının 6-7 Aralık’ta gerçekleşecek olan Başbakan Binali Yıldırım’ın Rusya ziyaretine yetiştirilmesinin amaçlandığı ifade edildi.
Türk Akımı Projesine TBMM’den Onay

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Milletvekili Taha Özkan başkanlığında toplanan Dışişleri Komisyonu, Rusya ile girilen yeni dönemle alakalı üç yasa tasarısını kabul etti. Rusya ziyareti öncesi gerçekleştirilen düzenlemelerin iki ülke arasındaki işbirliğini artırma amacını taşımaktadır.

Komisyonda gündeme gelen Rusya ile ikili anlaşmalara ilişkin tasarılar görüşüldü . Toplantıda, “Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti Topraklarında Bulunan Rus Defin Yerleri ile Rusya Federasyonu Topraklarında Bulunan Türk Defin Yerleri Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türk Akım Gaz Boru Hattı Projesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı” ele alındı.

ŞANGAY YOLU ÖNCESİ

6-7 Aralık’ta gerçekleşecek olan Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyetin Rusya ziyareti ve iki ülke arasındaki işbirliğine yönelik atılacak adımlar şimdiden merak ediliyor. Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ile alakalı bir adımın atılıp atılmayacağı da merak edilen kornlardan bir tanesi.Yorum Yap