9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Türk Arkeolog’ları Şaşırtan Heykel!

09/09/2016 - 9:10

Türk Arkeolog’ları Şaşırtan Heykel!

Ordu’da yapılan özel arkeoloji kazısında “Ana Tanrıça Kibele” heykeli bulundu. Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü arkeologları tarafından Kurul Kalesi ve çevresinde yapılan özel kazı çalışmasında bulunan bu heykel, ülkemiz adına önemli bir ilke sahip oldu. Türkiye’de bulunduğu yerden çıkarılan ilk mermer heykel olma özelliği taşıyan Ana Tanrıça Kibele heykeli, büyük ilgi gördü.

Kurul Kalesi’nin 2.300 yıllık geçmişini göz önüne alarak bu alanda ve çevresinde kazı yapma kararı alan Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü arkeologları, böylece önemli bir sonuca ulaşmış oldu. 110 santim boyundaki heykelde Kibele, tahtında oturur vaziyette duruyor. Heykelin ağırlığı ise yaklaşık 200 kilo olarak belirlendi.

Kazı çalışmalarında yetkili olarak yer alan Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt; “Bulunan heykele şuan için değer biçmek mümkün değil. Arkadaşlarımız gerekli incelemeleri yaptıktan sonra heykeli Ordu Müzesi’ne kaldıracaklar. Ana Tanrıça Kibele heykeli, bu çevrede bulduğumuz son heykel olmayacak ve çalışmalarımız daha geniş alanlara yayılacak. Ordu’nun ve Kurul Kalesi’nin tarihi açıdan ne kadar önem arz ettiğini bildiğimiz için alacağımız sonuçların iç açıcı olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ana Tanrıça Kibele heykelinin bulunduğu yer olan Kurul Kalesi bölgesine gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz; “Bu yıl içerisinde kazı çalışmalarına 500 Bin TL’lik bir destekte bulunduk. Bu çalışma alanı için maddi ve manevi desteklerimiz sürecektir. Arkadaşlarımızın canla başla çalışması sonucunda çok önemli bir heykele ulaşıldı. Bu heykel, ülkemizde yerinde bulunan ilk mermer heykel olma özelliğini taşıyor. Buradan çıkarılacak diğer eserlerle birlikte turizmimizin canlanacağını umuyorum. Bu eserler yalnızca Ordu turizmine değil, Türkiye turizmine de katkı sağlayacaktır. Kurul Kalesi’nin ne kadar önemli bir tarihe sahip olduğunu bu heykel sayesinde bir kez daha görmüş olduk.” diye konuştu.Yorum Yap