24 Kasım 2016

M. Negiz

Türkiye Şangay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü’nün 2017 Dönem Başkanı Oldu

24/11/2016 - 15:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şangay Beşlisi çıkışına yanıt buldu. Türkiye, kendisine teklif edilen Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Kulübü 2017 dönem başkanlığı görevini üstlenme kararı aldı.
Türkiye Şangay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü’nün 2017 Dönem Başkanı Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Semerkant dönüşünde açıklama yapmış, Avrupa Birliği’ni (AB) eleştirerek Şangay İşbirliği Örgütü’nün e katılımın Türkiye’nin önünü açacağına dikkat çekmişti. Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama sonrasında Rusya ve Çin’den olumlu tepkiler gelirken, son olarak Türkiye’ye Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Kulübü’nün 2017 dönem başkanlığı teklif edildi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarına göre Türkiye, bu teklifi kabul ederek 2017 yılı ŞİÖ Enerji Kulübü dönem başkanlığını üstlenecek.

Albayrak, “Türkiye, bugün itibarıyla Şangay İşbirliği Örgütü Enerji Kulübü’nün 2017 dönem başkanlığını üstlenmiştir. Hayırlı, uğurlu olsun. Türkiye, dünya enerji üretim ve tüketiminde en büyük paya sahip olan bu birlik içinde, ana üyelerin dışında ilk dönem başkanı olacak. Bu dönem başkanlığı, enerji stratejilerimizin daha güçlü uygulanmasında, enerji işbirliklerimizin derinleşmesinde katkı sağlayacak.” Şeklinde açıklama yaptı.

TÜRKİYE NATO ÜYELİĞİNDEN ÇIKACAK MI?

Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) yolunda gitme kararlığı gösteren Türkiye’nin üyeliğe kabul edilmesi durumunda NATO ile ilişkilerin seyrinin ne olacağı tartışılıyor. NATO’nun bu şekilde bir üyelik adımına sıcak bakmadığına dair açıklamalar basında yer almaya başladı. Tek kutuplu dünya düzenine Rusya ve Çin’in açıkça itiraz ettiği günümüzde, bölgesel dengeler anlamında yeni gelişmelerin yaşanması bekleniyor.Yorum Yap