4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Türkiye’nin En Büyüğü Açılıyor!

04/05/2016 - 0:26

Türkiye’nin En Büyüğü Açılıyor!

Konya’da kurulan ve bugüne kadarki Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali 4 Mayıs Çarşamba günü resmen açılacak. Konya’nın Karatay İlçesi’nin Kızören Mahallesi’nde kurulan santralin toplam maliyetinin yaklaşık 20 milyon dolar olduğu belirtiliyor. 430 dönümlük bir araziye kurulan Kızören güneş santrali, 18.5 megavat kurulu güce sahip. Santralin sahibi olan Tekno Ray Solar şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş’ın AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, “Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu olarak yapıldı. Kurulu güç açısından Türkiye’nin en büyük güneş santrali olma özelliğini taşıyor.” İfadelerini kullandı.

Özenbaş, santralin yapımında 200 kişiye istihdam sağladıklarını belirtti. Santralde kullanılan güneş enerjisi panelleri yaklaşık olarak yüzde 16.5 verimlilik oranına sahip. 9 ay gibi bir sürede tamamlanan dev santral, tamamen yeşil ve yenilenebilir enerji üretimi konusunda Türkiye’nin attığı en büyük adımlardan biri olma özelliğini taşıyor. Online Scada mimarisine sahip olduğu belirtilen santralin, bu konuda da Türkiye’deki ilk ve tek santral olduğu vurgulandı. Ayrıca Mehmet Özenbaş, santralde kullanılan yazılımın tamamen yerli üretim olduğunu belirterek, tasarlanan sistemle güneş panellerinin uzaktan izlenebildiği ve her panelin üretim değerlerinin anlık olarak takip edilebildiğini belirtti. Yıllık 30 bin megavatsaat elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanan güneş enerjisi santralinin üretim kapasitesi olarak da Türkiye’nin bu konudaki öncüsü olması bekleniyor.

Yenilenebilir ve temiz enerji konusunda hükümet ile birçok bakanlığın üzerinde çalıştığı projeler bulunuyor. Rüzgar ve güneş enerjisi gibi kaynaklardan elektrik üretiminin teşvik edilmesi, gerekli malzemelerin üretim tesislerinin kurulması ve bu malzemelerin yerli üretiminin sağlanmasıyla maliyetlerinin düşürülmesi gibi konularda çalışmalar devam ediyor. Ayrıca önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerjiye yatırım yapacak olanlar için doğal enerji sahaları oluşturularak tüm alt yapı hazır hale getirilecek.Yorum Yap