8 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

Mühendis Kızları Projesi!

08/12/2015 - 10:07

Mühendis Kızları Projesi!

Birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Limak Şirketler Grubu, ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ isimli yeni projesini basına duyurdu. Projeyle birlikte Limak Gurubu, Türkiye’nin modern yüzüne bilimle değer katan kadın mühendisler yetişmesine destek olacağını duyurdu.

2016 Yılında kırkıncı yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Limak Şirketler Grubu, Türkiye’de eksikliği hissedilen, mühendislik alanında kadınların katılımının beklenilenden düşük seviyelerde olduğunu belirterek, mühendislik eğitimi alan veya alacak olan kız öğrencileri eğitimlerinin farklı aşamalarında desteklemek amacıyla “Türkiye’nin Mühendis Kızları” isimli projeyi hayata geçirdiğini kaydetti.

“Kadınlar ve Erkekler Arasında Meslek Seçiminde Eşitsiz Dağılım Var”
‘Kadınlar ve erkekler arasında meslek seçimlerinde eşitsiz bir dağılım olduğunu görüyoruz. Daha somut olarak ifade etmek gerekirse; Kadınların; işgücüne katılımları maalesef %32,3 oranında seyrediyor. Bu global sıralamaların dışında Türkiye Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) üyeliklerine baktığımızda, kadın üye oranlarının %20’lerde kalması olumsuz tabloyu pekiştiriyor.Ülkemizde mühendislik mesleği, yaygın kesimlerce halen ‘erkek işi’ olarak biliniyor.Oysa,mesleğinde başarısını kanıtlamış çok değerli kadın mühendislerimiz var’ diyen Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, projenin çıkış noktasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesi, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki faaliyet grubundan oluşuyor.
Projenin üniversite ayağında; hâlihazırda devlet üniversitelerinin Endüstri, elektrik-elektronik, makine, inşaat ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs desteği sağlanacağı ve ayrıca burs desteği yanında, staj imkanı ve mentörlük desteği de verileceği kaydedildi. Boğaziçi Üniversitesiyle birlikte geliştirilen sosyal mühendislik sertifika programına ücretsiz katılım hakkı ve mezun olduktan sonra da ihtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki diğer kuruluşlarda istihdam edilebilmeleri için destek verilecek.

Projenin lise ayağındaysa ; Projenin sürdürülebilir olması adına bazı adımlar atılacak. Özellikle liselere yönelik yürütülecek bu programlarla,ülkemizin göreceli daha az gelişmiş bölgelerinden kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesi hedefleniyor. Bu faaliyetlerin en önemli amacı ise kız çocuklarının kendilerini mühendislik alanına yakın hissetmeleri.Yorum Yap