29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Twitter Kabul Etti!

29/04/2016 - 13:51

Twitter Kabul Etti!

Gelişen teknoloji ve internet ile birlikte artık uygulamalar da bu gelişime katılarak kendi içlerinde evriliyor. Sosyal ağ denilince akıllara ilk olarak Facebook ve Twitter geliyor. Ancak yaşanan gelişim ve kullanıcıların taleplerine yönelik yeni düzenlemeler ile bu durum değişecek. Baştan itibaren Facebook’tan farklı bir sosyal ağ olan Twitter, zaman içerisinde birçok yenilik ve radikal değişikliklere gitse de istediği sonucu alamadı. Yani kullanıcıların gözünde asla bir Facebook gibi görülmedi. İşte dünya devi firma da artık bunu kabullenmiş gözüküyor.

Diğer sosyal ağlar ve Facebook’a göre daha kısıtlı özellikler sunan Twitter, sonradan eklediği 3. parti yazılımlar ile birtakım önlemler almaya çalışsa da kayıt dosylarını bulutunda saklayamayınca artık bu inadından vazgeçti. Radikal kararlar almasıyla son yıllarda adından sıkça bahsettiren Twitter bu geleneğini sürdürüyor. Yapılan son açıklamaya göre Twitter kendisini “sosyal ağ” kategorisinden çekti. Bu kararın arkasında ise 2016 yılının ilk yarı sonuçları olduğu bariz. İşleri düzeltmek isteyen Twitter yönetimi, iOS işletim sistemi için çıkarttığı uygulamasında kendisini “sosyal ağ” kategorisinden çıkartarak “haberler” kategorisine ekledi.

Twitter kendisini artık yeni bir haber portalı olarak evirecek. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yaşanan olaylar Twitter üzerinden yayılmış ve birçok haberin çıkmasında etkin rol oynamıştı. Daha önce Twitter Moments özelliği ile bu tür bir değişikliğe gidebileceğinin ipuçlarını veren firma, henüz kullanıma sunulmayan bu özelliği gerekli çalışmalar ve düzenlemeler biter bitmez tam olarak aktif edecek.

Öte yandan Twitter yönetiminin, uygulamayı nasıl bir haber portalına çevireceği merak konusu. Çoğu zaman twitter üzerinden yayılan balon haberler ile gündeme gelen uygulama, bu kategoriye geçmesiyle birlikte, asılsız haberlerin de bir şekilde önüne geçmek zorunda.Yorum Yap