7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Üç Yeni Üniversite Kuruldu!

07/09/2016 - 10:02

Üç Yeni Üniversite Kuruldu!

Türkiye’deki üniversite sayısı her geçen zaman artarken, bunların arasına yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde 3 üniversite daha eklendi. Resmi gazetede yayımlanan habere göre İzmir’de iki, İstanbul’da ise bir üniversite açıldı. 2016-2017 Eğitim yılı için kayıt alacağı bildirilen üniversiteler, LYS sonrasında yerleşemeyen öğrenciler için ikinci bir şans olacak. İki önemli büyük şehirde açılan okulların kontenjanlarının ne kadar olacağı hakkında ise bilgi yer almadı.

Yeni açılan okullara verilen isimler ise dikkat çekti. İstanbul’da açılan üniversitenin ismi “Beykoz Üniversitesi” olurken, İzmir’deki üniversitelerin ismi ise “İzmir Demokrasi Üniversitesi” ve Bakırçay Üniversitesi” oldu.

Resmi gazetede yayımlanan okullara ilişkin bilgilerin detaylandırılmaması ise bir çok kişiyi merakta bıraktı. Web üzerinde de yeterli bilginin yer almaması, okulların henüz yolun başında olmalarına rağmen altyapısal olarak kafada soruların oluşmasına neden oldu. Kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, internet üzerinden yeterli bilginin bulunmaması nedeniyle bugünden itibaren ilgili yere müracat edebilirler.

Okullarda bir diğer merak edilen konu ise hangi bölümlere yer verildiği. Bu konuda da aydınlatma yapılmamış. Fakat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu gibi alanların yer aldığı düşünülüyor.

Resmi Gazete sadece üç yeni açılan okulun duyurmadı, aynı zamanda ismi değiştirilen iki üniversiteyi de duyurdu. Niğde Üniversitesi artık Ömer Halisdemir, Tunceli Üniversitesi ise Munzur Üniversitesi olarak kayıtlarda yer alacak.Yorum Yap