7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Uçaklarda Note 7 Yasağı!

07/09/2016 - 18:48

Uçaklarda Note 7 Yasağı!

Samsung’un Galaxy Note 7 modelindeki kabusu bitmek bilmiyor. Her geçen gün ayrı bir sıkıntının yaşanması, dev firmaya ciddi maddi zararlar verdiği kadar, prestij kaybının da yaşanmasına neden oluyor. Bilindiği üzere Samsung, geçtiğimiz günlerde batarya sorunları nedeniyle bir çok ülkedeki Galaxy Note 7’yi geri istemişti. Bataryaların sık şekilde patlaması yönündeki hataların giderilmesi için harekete geçen Samsung’a bir darbe de Amerika’dan geldi.

Uçaklarda Yasaklandı!
Amerika Federal Havacılık Kurumu (Federal Aviation Administration) yaptığı açıklamada Galaxy Note 7’nin ciddi bir tehlike arz ettiğini, bu nedenle havayolu şirketlerinin Note 7 model telefonların uçağa alınmamasını bildirdi. Yazılı olarak basına duyuru yapan yetkililer, aynı zamanda havayolu şirketlerine de durumu yazılı olarak bildirdi.

Yasağa dair şuan için herhangi bir kural getirilmedi. Note 7 kullanıcıları şuan aktif olarak uçakta cihazlarını taşıyabiliyorlar fakat önümüzdeki bür kaç gün içerisinde bu kuralın uygulanabileceği söyleniyor. Eğer öneri kabul edilirse Samsung’un Galaxy Note 7 cihazına sahip olanlar seyahatlerinde sorun yaşayacaklar. Çünkü bildirilen model sadece uçakta yolcunun yanında değil, aynı zamanda valizinde de yer alamayacak. Kapalı veya açık olması farketmeksizin Note 7 uçaklara alınmayacak.

Federal Aviation Administration tarafından alınan karar eğer ABD tarafında uygulanırsa, beraberinde Tüm dünyada aynı yasağın uygulanabileceği de tartışma konusu. Samsung ise bu girişimin ardından nasıl bir çözüm bulacak henüz bilinmiyor. Eğer bu yasak gerçekleşirse, Samsung’un ciddi prestij kaybının yanı sıra maddi açıdan çöküntü yaşaması muhtemel görünüyor.Yorum Yap