6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Ücretsiz Devir Sona Eriyor!

06/05/2016 - 11:40

Ücretsiz Devir Sona Eriyor!

Yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un, son çıkarttığı işletim sistemi sürümü Windows 10 artık ücretli olacak. Windows 10’u çıkarttıktan sonra, ücretsiz olarak kullanıcıların beğenisine sunan Microsoft, şu ana kadar yaklaşık bir yıldır isteyen herkesin ücretsiz olarak indirerek Windows 10’a geçiş yapmasını sağlıyor. Ancak bu durum sonsuza kadar böyle kalmayacak. Dünya üzerinden en fazla tercih edilen işletim sistemi olan Windows ve sürümleri, bu alanda küresel bir tekel. Daha önce çıkarttığı bazı sorunlu sürümlerden dolayı tüketicilerin ve şirketlerin tepkisini çeken firma bu hataları unutturmak ve telafi etmek amacıyla Windows 10 Home versiyonunu ücretsiz olarak kullanıma sunmuştu. Daha kararlı ve az güç tüketen işletim sistemi oldukça başarılı.

Microsoft, Windows 10 Home’a geçiş yapmak isteyenlerin elini çabuk tutmasını istiyor. Çünkü geçiş kampanyasında sona doğru geliniyor. Şu an aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığı belirtilen Windows 10 için, ücretsiz yükseltme kampanyası 29 Temmuz’da bitecek. Birçok kesim tarafından bu tarihin uzatılacağı düşünülüyordu ancak firmanın böyle bir niyetinin olmadığı anlaşıldı. Microsoft’un pazarlama yöneticilerinden olan Yusuf Mehdi, “Zaman doluyor. Ücretsiz yükseltme teklifi 29 Temmuz’da bitecek ve bunu kaçırmanızı istemiyoruz” İfadelerini kullanarak kullanıcıları acele etmeleri konusunda uyardı.

Öte yandan 29 Temmuz’dan sonra bir Windows 10 Home edinebilmek için 119 Dolar ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız bu kez de içerisinde Windows 10 bulunan bir bilgisayar satın almanız gerekecek. Dünya üzerindeki aktif bilgisayar adedi ve kullanıcı sayısını düşünürsek 300 milyon rakamı az görünüyor. Dolayısıyla Microsoft’un bu açıklamayı, Windows 10’a geçişlerin hızlanması için de yaptığı düşünülebilir. Uyarı gelse de, hala kullanıcıların önünde Windows 10’a geçiş yapmak için 2 ayı aşkın bir süre var.Yorum Yap