11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

USB Portu Artık Tehlikeye Açık!

11/09/2016 - 2:44

USB Portu Artık Tehlikeye Açık!

Elektronik cihazların neredeyse hepsinde bulunan USB port, aslında günümüz teknolojilerinin en vazgeçilmez portlarından biri. Fakat geliştirilen “USB Killer” isminde usb bellek, usb portlar için hayati tehlike taşıyacak. Çünkü isminden de anlaşılacağı gibi tehlikeli olan bu usb bellek, usb portuna takıldığı anda o cihazı kullanılamaz hale getiriyor. %95 oranında başarı elde eden usb bellek, kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi halinde oldukça tehlikeli olabilir.

50 Dolar ile Satışa Çıktı!
USB Killer, Rus vatandaşı bir hacker tarafından geliştirildi. Satışa çıkmadan önce yaptığı ürünü test eden ve bunu youtube üzerinden yayınlayan, yakında ise satışa çıkaracağını duyuran Rus hacker, bu amacına ulaştı. Bugün bahsi geçen usb bellek tam 50 dolardan piyasaya sunuldu. Yüksek sayıda alıcıya ulaşması beklenen cihazın satışının yasaklanabileceği konuşulsa da şuan herhangi bir müdahele yapılmadı.

usb-killer-resim

USB Portları Yerine Yeni Port Gelebilir mi?
USB portlar için ciddi bir açığın olması ve bu tarz ürünlerin yaygınlaşması, zaman içerisinde USB portların yerine başka portların gündeme gelmesine de neden olabilir. Eğer bu yönde bir gelişim olmazsa, bir çok kullanıcı usb portlarını iptal etmeyi bile düşünebilir. Özellikle ortak kullanılan teknolojik ürünler veya gizli tutulan bilgilerin yer aldığı bilgisayarlar USB Killer ile her zaman tehlikede olacak.

Ciddi bir tehlike unsuru olan USB Killer için iki farklı seçenek sunuluyor. Bir tanesi 50 dolardan tam anlamıyla kullanılamaz hale getiren tür, diğeri ise 15 dolardan satılan, zararı olmayan fakat kısa süreli etki yaratan türü. İki farklı seçenekte şuan teknoloji tutkunlarının ilgisini ve aynı zamanda da tepkisini toplamış durumda. Ne kadar ilgi olup kaç adet satılacağı da şimdiden merak ediliyor.Yorum Yap