10 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Usule Uymayana 526 Lira Ceza!

10/09/2016 - 17:49

Usule Uymayana 526 Lira Ceza!

Dünya üzerindeki yaklaşık 1 milyar Müslüman için en önemli günlerden biri olan Kurban Bayramı geldi çattı. Kimileri 9 günlük tatili dinlenme ya da eğlenme olarak değerlendircekken kimileride dini vecibeleri olan kurban kestirecek ve etlerini yoksul aileler ile paylaşacaklar. Konu hakkında Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu daha önceki kurban bayramlarında hayvanlara çektirilen eziyetlere dikkat çekti. Bakan ayrıca dinimizde canlılara acı çektirilmesinin yasak olduğunu ve kurbanlar kesilirken hayvanlara eziyet edenlerin para cezası ile cezalandıralacağını belirtti.
Kurban Bayramı her yıl kurban pazarlarından kaçan hayvanlara, korkan kurbanlıkların kaçarken insanları yaralamasına ve kasapların yaralanmalarına sahne olur. Haftalar öncesinden kırsal kesimlerden büyük şehirlere gelen hayvan sahipleri çadırlar kurarak bir yıllık emeklerinin karşılığını almak için türlü zorluklara göğüs geriyorlar. Çadırlarda hayvanları ile birlikte konaklayan, çamaşırlarını leğende yıkayan satıcılar yine de hallerinden memnun. Kurbanlıklara bakmak isteyen vatandaşların pazarları ziyaret etmesi ile geleneksel pazarlık yapma manzaraları ve bayram hazırlığının parçası olan kurban pazarları son günlerde oldukça hareketli.

Bakan Eroğlu hayvanları koruma kanunu uyarınca hayvanlara acı çektirmek, aç bırakmak, soğukta ya da sıcakta bırakmak, dövmek, acımasızca zalimce davranmanın yasak olduğunu ve bu kurallara karşı gelenlerin para cezası ile cezalandırılacağını duyurdu. Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı, kesimlerin ardından etleri kesme ve parçalama işlemlerinin hijyenik kurallara uyularak kendilerinin ve çocuklarımızın sağlığına zarar verecek davranışlardan kaçınılması yönünde uyardı.

Öte yandan Bakan, Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim alanlarında sürekli denetim konusunda belediyeleri ve mülki amirlikleri uyardı. Halkımıza bu birimlerin sağlığımız ve huzurumuz için bayram süresince ortak çalışma sergileyeceklerini ve uyarıları dikkate almalarını istedi. Son olarak Bakan Veysel Eroğlu ülkemizin zor günler geçirdiğini bayramın vesilesi ile ülkemize huzur getirmesini diledi.Yorum Yap