12 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Van’da Bombalı Saldırı! Çok Sayıda Yaralı…

12/09/2016 - 12:14

Van’da Bombalı Saldırı! Çok Sayıda Yaralı…

Bayramın ilk günü Van’dan gelen haber, üzüntüye boğdu. Kurban bayramı içerisinde telaş yaşayan vatandaşlar bir anda yüksek sese tanıklık etti. Patlamanın ardından valiliğin de bulunduğu Beşyol’da olayın meydana geldiği aktarıldı. Sesin ardından olay yerine hızlı şekilde müdahele edilirken, ambulans ve emniyet ekipleri olay yerine sevk edildi. Yaralılara ilk müdahele olay yerinde yapılırken, ardından yaralılar hastaneye sevk edildi.

İlk bulgular bomba yüklü bir aracın patladığı yönünde. Yaralı sayısına yönelik ise gelen ilk bilgilerin 13 kişi olduğu yönünde. Hayatını kaybeden kişinin ise olmadığı söyleniyor. Olay yerine geniş bir çember kurulurken, tehlikeli bölgeye vatandaşlar yaklaştırılmıyor. Olay ile ilgili soruşturma başlatıldı. Bayram günü böyle bir saldırının olması ise acıyı ikiye katladı.

Yollar Kapatıldı!
Beşyol’da patlatılan bombalı aracın ardından Beşyol’a ulaşım ise durduruldu. Giriş çıkışların yapılmadığı bölge için güvenlik önlemleri arttırıldı. Olası ikinci bir patlamanın da yaşanabileceği ihtimali nedeniyle operasyon başlatılırken, patlama etkisiyle çevrede ciddi maddi hasar da yaşandı. Bir çok aracın yanı sıra binaların da hasar görerek kullanılamaz duruma geldiği görüldü. Yangına ise itfaiye ekiplerinin yanı sıra tomalarda müdahale etti.

Bombanın patlatıldığı alanın Ak Parti binası ile valilik binası arasında önemli bir kritik bölgede yer alması da dikkat çeken ayrıntı. Bölgenin normalde merkez bir yer olduğu fakat bayram nedeniyle yoğunluğun patlama sırasında pek olmadığı söylendi.

Patlama ardından yapılan açıklamalarda Ak parti ve valilik binalarını koruyan güvenlik güçlerinin hedef alınabileceği şüphesi üzerinde durulduğu aktarıldı.Yorum Yap